Alışveriş merkezleri pazar günleri kapansın mı?

Alışveriş merkezleri pazar günleri kapansın mı?.20226
  • Giriş : 22.11.2007 / 16:07:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 16:13:08

Perakende günlerinin ikinci gününe mağazaların pazar günü açık kalıp kalmaması tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Perakende Günleri çerçevesinde düzenlenen “Vardiya Sistemleri ve çalışma Saatleri” konulu konferansta, alış veriş merkezlerinin pazar günü kapatılmasını öngören Perakende Yasa tasarısı ve perakende sektöründe çalışma saatleri masaya yatırıldı.

“PAZAR GÜNLERİ ÖĞLEN AÇILMALI”

Mudo Yönetim Kurulu üyesi Ömer Taviloğlu, yıllık cirolarının yüzde 20’sini pazar günü elde ettiklerini belirterek, pazar günleri mağazaların kapatılması görüşüne katılmadığını söyledi. Taviloğlu, Pazar günleri alış veriş merkezlerinin saat 12.00’de açılması önerisinde bulundu.

Taviloğlu, vardiyalı çalışma sistemini mağazalarında uyguladıklarını, 2 vardiyayla çalıştıklarını vurgulayarak, günde 8 saat, haftada da 45 saate göre çalışma saatlerini ayarladıklarını kaydetti. Taviloğlu, 83 mağazalarında bin 709 kişinin çalıştığını bildirdi.

“ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ PAZAR GÜNLERİ KAPATILMALI”

Kiler Marketleri Genel Müdürü Nihat Özdemir ise yıllık cironun yüzde 23’ünü pazar günü elde ettiklerini ifade etti. Özdemir, alış veriş merkezlerinin pazar günleri kapatılması konusunun 10 yıldır konuşulduğunu belirterek, “Ekonomik açıdan bakıldığında Pazar günleri kapatılmayabilir ama sosyal boyutuyla bakıldığında ise biz kesinlikle pazar günü kapatılmasından yanayız” dedi. Taviloğlu’nun pazar günleri öğlen 12’den sonra alış veriş merkezlerinin açılması önerisine de katılmadığını dile getiren Nihat Özdemir, “Gıda perakendesinde pazar günleri sabahları çok iş oluyor. Bizim için pazar ve öğlen fark etmiyor. Pazar günü kapanırsa, alışverişler pazartesi gününe kayacaktır. Başka bir güne kayması nedeniyle, ciro çok fazla kayıp yaşanacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

CİRO KAYBINA NEDEN OLUR

Boyner Büyük Mağazacılık Genel müdür Yardımcısı Arzu Güneşli, gıda perakendesi dışında kalan mağazaların kapatılmasının şirketlerin ciro kaybına yol açacağını ifade etti. Pazar günü kapatılması halinde ihtiyaç için alınan ürünlerin daha sonraki günlerde de alınabileceğini ancak aile ile birlikte yapılan alışverişlerin kesileceğini belirten Güneşli, çalışanlar için sadece bir cumartesinin yetmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious