Alışveriş merkezleri'nden şikayet!

Alışveriş merkezleri'nden şikayet!.8051
  • Giriş : 29.05.2008 / 09:17:00

Sigara yasağı yüzünden müşterilerini cafe ve restoranlara kaptıran alışveriş merkezleri, yasağın buralarda da başlamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı ‘Bu yerlerde yasağı 2009’dan erken başlatabiliriz’ dedi

SİGARA yasağının başlamasıyla sinek avlamaya başlayan alışveriş merkezleri ‘haksız rekabetten’ şikayetçi oldu. Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, yasağın uygulandığı alışveriş merkezlerinde yer alan lokantalar ile dışarıda müstakil hizmet veren lokantalar arasında haksız rekabetin oluştuğu yönünde şikayetler aldıklarını açıkladı. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin sigara yasağına ilişkin düzenlediği toplantıda konuşan Erdöl, bu nedenle sigara yasağının 2009’da uygulanmaya başlayacağı yerler arasında bulunan müstakil lokantalar için yasağın daha erken bir tarihe alınabileceğini söyledi. Erdöl ‘Bu konu incelenmeli. Haksız rekabet varsa düzeltilmesi gerekir’ dedi.

Erdöl, dışarıdaki lokantaların 19 Temmuz 2008’den daha önce kanun kapsamına alınabileceğini söyleyerek ‘Kapalı alanlardaki lokantaların yasak kapsamından çıkarılmasındansa, açık alanlardakinin daha önce kapsam içine alınmasını düşünmekteyim. Sivil toplumun kanaati önemli. Lokantacılarla da konuşacağız. Ancak buna bakanlık ne söyler? Kabul edilir mi edilmez mi? Bilemem’ diye konuştu.

ELEŞTİRİLERE CEVAP

SİGARA yasağının bir parti politikası gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Erdöl ‘Sigara içmek bir anayasal hak deniliyor. Anayasa’da sigara içme, içki içme, uyuşturucu kullanma şartları yer almıyor. Aksine sigara, alkol ve uyuşturucuyla mücadele etmenin önemi belirtiliyor’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious