Alışveriş yapmanın tam zamanı

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Yaz sezonunu bitirmeye hazırlanan mağazalar, “4’te 1” oranına kadar düşen fiyatlar ve taksit olanakları sunarak müşteri çekmeye çalışmalarına rağmen, satışlardan memnun değiller.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YAZ SEZONUNU BİTİRMEYE HAZIRLANAN MAĞAZALAR, “4’TE 1” FİYATINA KADAR DÜŞEN

Markalı markasız bir çok firma, vitrinlerini “Son indirim”, “Yüzde 75 indirim”, “Bu fırsatı kaçırmayın”, “İndirimi bitiriyoruz”, “Kapatıyoruz”, “Ucuz alışveriş için son fırsat” gibi sloganlarla süsleyerek, mevsim sonu alışverişine çağrıda bulunuyor.

Müşterilerinin cep telefonlarına gönderdikleri mesajlarla da indirimlerini duyuran firmalar, 400 YTL’lik bir takım elbiseyi 100 YTL, 100 YTL’lik gömleği 25 YTL’ye kadar düşen fiyatlarla satışa sunuyorlar.

Park Bravo, LCW Waikiki, Zara, Nine West, Mango, Herry, Vivid ve YKM başta olmak üzere birçok tanınmış marka, dev klimalarla soğutulan ve biraz da insanların bunaltıcı havalardan adeta bir kaçış yeri olarak gördükleri alışveriş merkezlerindeki mağazalarda satış sıkıntısından yakınmıyor. Ancak, kent merkezinde dağınık olarak faaliyet gösteren mağazalar, sıcak havanın satışlarını vurmasından şikayet ediyorlar.

Akşam saatlerinde bile cadde ve sokaklarda yürümenin adeta işkenceye dönüştüğünü ifade eden kent merkezindeki mağaza sahipleri, indirim sezonunun canlanması için sıcakların etkisini yitirmesini beklediklerini ifade ettiler.

MARKA, SATICIYI DA MÜŞTERİYİ DE SEVİNDİRİYOR

Adana Giyim Markaları Derneği (AGİMAD) Başkanı Hasan Ayyıldız, her yıl olduğu gibi bu yıl da firmaların ellerindeki ürünleri paraya çevirmek için indirim yarışına girdiklerini bildirdi.

Ayyıldız, indirimli satışlarda her zaman olduğu gibi yine marka satanların kazandığını belirterek, şunları söyledi:
“Markalar sezon başında etiketlerindeki kar marjını yüksek tutuyorlar. 1-2 aylık sezon satışının ardından başlattıkları indirimde ise yüzde 50-70 indirim de yapsalar zarar etmiyorlar. Ortalamaya vurduğunuz zaman bir ürünün satışının bedeli firmanın maliyetini fazlasıyla çıkardığı gibi kar da sağlıyor.”

Ayyıldız, markasız satış yapanların ise sorun yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Tüketici, her sezon sonunda markalı ürünlerin indirime girmesini bekliyor. Bu nedenle indirim başlar başlamaz markalı ürünler kısa sürede tükeniyor. İşte bu yüzden AGİMAD olarak markalaşmaya ön ayak oluyoruz. Markalı ürünler tüketiciye güven veriyor. Markalı ürün satanlar ise bunun sorumluluğunu yerine getiriyor. Ürün, yıkanmadan ve kullanımdan dolayı deforme olmuyor. Bir marka, ürünü ayıplı çıktığı takdirde imajına büyük zarar verdiğinden bu riski göze almıyor, hatasının pahalıya mal olacağını biliyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious