Alışverişe gezerken karar veriyoruz

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Alışveriş Davranışları 2007 araştırmasına göre Türk halkı hazır giyim harcamasına genellikle alışveriş sırasında gezerken karar veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkler alışverişlerini cadde mağazalarından yapıyor. KMG Araştırma, perakende araştırma bölümü tarafından gerçekleştirilen 'Alışveriş Davranışları 2007' araştırması kapsamında hazır giyimde satın alma kararları üzerinde etkili faktörleri inceledi.
Hazır giyim alışverişlerinde 'markaya karar verme süreci' genellikle alışveriş sırasında gezerken gerçekleşiyor. Ancak bu süreç üst gelir grupları ve alt gelir grupları arasında oldukça farklılaşabiliyor. AB sosyoekonomik statü grubu marka odaklı alışverişe giderken, C2 ve DE sosyoekonomik statü grupları alışverişe çıktıktan sonra nereden, hangi markadan alacağına karar veriyor.

Karar verme sürecinde en fazla etki eden faktörlerin başında birbirinin alternatifi olabilecek pek çok marka ve mağazanın bulunurluğu ve bu alternatifler arasındaki seçimde de fiyatın öncelikli olduğu dikkat çekiyor. Hazır giyim alışveriş yapma sıklığı genç yaş gruplarında ve üst sosyoekonomik statüdeki tüketicilerde daha yüksek. Araştırma kapsamında belirli bir sıklıkta alışveriş yaptığını belirtenler arasında en fazla dikkat çeken 53 günde bir alışveriş sıklığı ile 19-25 yaş grubu oluşturuyor.

Önce fiyata bakılıyor

Hazır giyim alışverişleri marka karar sürecinde 'fiyat' ön planda yer alıyor. Ürün kalitesi, kampanya/indirim olmasıysa diğer önemli faktörler olarak sıralanıyor. Ürün çeşitliliği, taksitli alışveriş, beden çeşitliliği ve modayı takip etmesi görece daha arkada yer alan tercih kriterleri.

Markadan farklı olarak mağaza seçimindeyse 'satış danışmanının birebir ilgilenmesi' en önemli tercih nedeni olarak öne çıkıyor. Sosyo-ekonomik statü grubuyla marka odaklı alışveriş arasında doğru orantılı bir ilişki var. Sosyoekonomik statü seviyesi yükseldikçe markaya yönelik alışveriş artarken, alt sosyoekonomik statü gruplarındaysa daha çok fiyat odaklı, her defasında farklı mağazada ve markada biten bir alışveriş seyri dikkat çekiyor. Yaş grupları bazında incelendiğindeyse gençlerin düzenli alışveriş yaptıkları mağazaları daha çok tercih ettikleri dikkat çekerken, 36 ve üstü yaş gruplarındaysa belirgin olarak her defasında farklı mağazalardan alışveriş yapıldığı görülüyor.

Hazır giyim alışverişleri için tüketicilerin neredeyse yarısı birçok mağazanın sıralandığı cadde üzeri mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak AB sosyoekonomik statü grubu tüketicilerin çoğunluğu alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Ayrıca alışveriş merkezi tercihinde erkekler kadınlara göre daha çok öne çıkıyor.

Hazır giyim alışverişlerinde marka sadakatinde 'spor ayakkabı' ve 'jean' öne çıkıyor. Her iki ürün grubunda da düzenli alım yapılan marka payları diğer ürün gruplarına göre hayli yüksek. 2007'de hazır giyim harcamalarının artacağı düşünülüyor. Çalışmada elde edilen diğer önemli bulgulardan biri de 2006 yılındaki hazır giyim alışverişleri ve 2007'de gerçekleşecek hazır giyim harcamaları beklentisi. Bu arada tüketicilerin yüzde 34'ü 2006 yılında, 2005 yılına göre hazır giyim harcamalarının arttığını, yüzde 34'ü bir değişim olmadığını belirtiyor.

Burduroğlu: Satışlar artacak

KMG Araştırma, Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu araştırmayla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
"Büyüklüğü 12 milyar dolar olan Türkiye hazır giyim pazarında sektöre giren yabancı markaların artması, alışveriş merkezlerinin çoğalması alışveriş davranışlarının değiştiğinin habercisi. Alışveriş davranışlarında en dikkat çekici gelişmeyse alışverişlerin cadde mağazacılığından giderek organize ve düzenli alışveriş merkezlerindeki mağazalara kayması. Artan rekabetle birlikte fiyat en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kampanyalar da alışverişi tetikliyor. Gelişmelere bağlı olarak bu yıl hazır giyim harcamalarında artış olacağını düşünüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious