Alışverişe planlı çıkın!

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Milli Prodüktivite Merkezi’nce (MPM) hazırlanan broşürde; alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar aktarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MPM tarafından hazırlanan “Bilinçli Tüketici, Bilinçli Tüketim” konulu broşürde, bilinçli tüketicinin bir mal ya da hizmeti satın alırken gerçek ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ondan en üst düzeyde yarar sağlamayı amaçlayan, bunun için planlı alışveriş yapan kişi olduğu belirtildi. Bilinçli tüketicinin, benzerleri arasında yerli olanı seçen, alışverişin nesnesi değil öznesi olan, yüksek kalitedeki mal veya hizmetleri en uygun fiyata alarak para, zaman, enerji gibi kaynaklardan üst düzeyde yararlanabilen kişi olduğu bildirilen broşürde, bir ayıplı mal ya da hizmeti satın aldığında hakkını arayan ve örgütlü olan tüketici olduğu kaydedildi. Bilinçli alışverişin ilk şartının bir alışveriş planı yapmaktan geçtiği, bunun için öncelikle gereksinimlerin belirlenmesi gerektiği aktarılan broşürde, sonsuz ihtiyaçlar karşısında kaynakların sınırlı olduğu, bundan dolayı gereksinimler arasında en önemlisinden başlayarak plan yapılması gerektiği vurgulandı.

Bir liste hazırlayın
Broşürde; plan yapılırken satın alınacak mal ve hizmetlerin, çeşit, fiyat, kalite, kullanım özellikleri, garanti, yedek parça ve servisleri hakkında bir ön piyasa araştırmasının yapılması önerilerek, şunlara yer verildi: “Kullanabileceğimiz gelir ve diğer kaynakların miktarını belirleyip bunların kullanımını planlamadan alışverişe çıkmamalıyız. Otomobil alacaksanız, otomobilin mümkün olduğunca talebin en az olduğu kış aylarında, evinizin kombi tesisatını ise yaz aylarında yaptırmak uygun olacaktır. Alışveriş için en uygun zamanı belirleyerek, gün içerisinde en tenha saatlerde alışveriş yapınız. Alışveriş yoğunluğunuzu ayın başı yerine ayın sonuna kaydırmanın, mal ve hizmeti seçim şartları ve fiyat açısından avantajlı olacaktır. Mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın. Böylece alışveriş planınız dışında harcama yapmanın önüne geçersiniz. Ayrıca, neyin hangi miktarda alınacağını gördüğünüz için, yanlış şeyi, yanlış miktarda almayı önleyerek kaynak ve zaman savurganlığını önlersiniz.”

Yorgun ve aç olmayın!
Alışverişlerde mutlaka fiş ve fatura alınması gerektiği, böylece vergi kaçağına ortak olunmadığı gibi ayıplı çıkan bir mal ve hizmete karşı hak arama imkanının elde edileceği anlatılan broşürde, alışverişe yorgun ve aç çıkılmaması gerektiği de kaydedildi. Benzerleri arasında yerli olanın seçilmesinin ülke ekonomisine katkı sunacağı, bunun da yeni iş ve yatırım imkanları oluşturarak yurt kaynaklarının etken bir şekilde kullanılmasını sağlayacağı dile getirilen broşürde, gıda ürünlerinde üretim ve son kullanma tarihine bakılması tavsiye
edildi. Tartı ölçü ve aletlerin doğru tarttığına dikkat edilmesi gerektiği belirtilen broşürde, şunlar yer aldı: “Satıcının amacı ürünü satmaktır. Satıcının söylediklerinden ziyade kendi araştırmanız sonucu edindiğiniz bilgiye itibar ederek alışveriş yapın. Alışverişte önce hafif, sonra ağır ürünleri alın. Kredi kartı kullanacaksanız mutlaka ayın başında harcama tutarının hepsini birden ödeyip ödemeyeceğinize dikkat edin. Alışverişi makul ölçüde çeşit bulunan market, mağaza ve pazarlardan yaparak seçme hakkınızı rahatça kullanın.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious