Aliyev Anıtını oğlu açtı

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Sarıyer’de babası Haydar Aliyev’in ismi verilen park ile parkın içine yaptırılan Haydar Aliyev Anıtı’nın açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarıyer Belediyesi ve Azerbaycan Başkonsolosluğu’nun ortak çalışması sonucu Kireçburnu’nda yapılan Haydar Aliyev Parkı’nın açılışından önce, park alanında tören düzenlendi. Törene; Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın açılışı için Türkiye ’de bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün ile vatandaşlar katıldı.

İki ülkenin İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan İlham Aliyev, bugün kendisinin çok heyecanlı olduğunu söyledi. Babası Haydar Aliyev’in iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde çok emek sarf ettiğini belirten İlham Aliyev, parkın da bu güzel ilişkilerin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Bu ilişkilerin geliştirilmesi için elinden geleni yapacağını belirten İlham Aliyev, ’’Haydar Aliyev benim atamdı. Ben bugün iki kat daha mutluyum. Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’da, İstanbul’un en güzel ilçelerinden Sarıyer’de benim atamın, Haydar Aliyev’in parkı açılıyor. Bu çok büyük hadisedir. Bu park iki ülke arasındaki dostluğun, birlikteliğin en güzel alametidir." diye konuştu.

İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğinin en üst düzeyde olduğunu ifade eden İlham Aliyev, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın bunun bir sonucu olduğunu aktardı. Bu projenin ardından Bakü-Tiflis-Erzurum Gaz Hattı projesinin bulunduğunu hatırlatan İlham Aliyev, ilişkilerdeki birlikteliğin sürmesi istedi.

Babası Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ın bağımsızlığa kavuşması ve Azerbaycan’ın birliğinin sağlanmasına büyük emeği geçtiğini vurgulayan İlham Aliyev, Azerbaycan’ın bugün siyasi ve ekonomik açıdan önemli aşamalar kaydettiği aktardı. Bunun Haydar Aliyev’in eseri olduğunu ifade eden Aliyev, Haydar Aliyev’in Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiğini ve bu ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadığını dile getirdi. Babasının Türkiye ile Azerbaycan’ı "İki devlet, bir millet" olarak tanımladığını hatırlatan İlham Aliyev, bu sözün bugün Türkiye ve Azerbaycan halklarının çok iyi bildiğini söyledi.

Azerbeycanlılar Dayanışma Derneği’nin "Karabağ Türk’tür Türk Kalacak" sözleri ile konuşması sık sık kesilen İlham Aliyev, Karabağ sorununun Ermenistan ile adaletli şekilde çözeceklerini söyledi. Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgalinin tecavüz hareketi olduğunu söyleyen İlham Aliyev, Ermenistan’ın bir milyon Azeriyi topraklarından göç etmek sorunda bıraktığını ve etnik temizlik yaptığını belirtti. İlham Aliyev, sorunun adaletli bir şekilde çözülmesi için çalıştıklarını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise, merhum Haydar Aliyev’in yerinin doldurulmasının mümkün olmadığını söyledi. Bakan Şahin, "Ruhu şad olsun. Bu park Türkiye ile Azerbaycan halkları arasında öteden beri gelen dostluğun bir nişanesi haline gelecektir. Bir millet, iki devlet anlayışını sürdürmek bizim için de bir onurdur. Merhum Aliyev’in adını taşıyacak bu park, biliniz ki sizin için de bir vatan toprağıdır’’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün de park hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından İlham Aliyev, Şahin, Topbaş ve Tülün, Haydar Aliyev Anıtı’nın açılışını birlikte yaptı. Atatürk büstüne çiçe koyan Aliyev ve beraberindekiler daha sonra Haydar Aliyev Caddesi’nin açılış yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious