Aliyev: "Rusya ile stratejik işbirliğimiz var"

Aliyev:
  • Giriş : 03.07.2008 / 21:46:00

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesiyle Rusya arasındaki ilişkilerin büyük önem taşıdığını ifade ederek, ''Rusya ile aramızda stratejik işbirliği vardır ve bu da ulusal çıkarlarımıza uygundur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi ziyaret amacıyla Bakü'ye gelen Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşen Aliyev, daha sonra heyetler arasındaki görüşmede yaptığı konuşmada, görüşmelerinde çeşitli konularla birlikte Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ konusunu da ele aldıklarını belirtti.

Aliyev, "Rusya'nın Karabağ sorununun uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözümünden yana olduğunu, bu tutumundan dolayı Moskova'ya teşekkür ettiğini" söyledi.

Medvedev de Aliyev'i doğruladı

İkili ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve öngörülen ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi için gereken potansiyelin bulunduğunu söyleyen Medvedev de, "Azerbaycan Kafkasya'da bizim stratejik ortağımızdır" dedi.

Azerbaycan ile Rusya arasında yakın ekonomik ilişkilerin bulunduğunu anlatan Medyedev, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2 milyar dolara çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Ziyaretinin verimli geçtiğini belirten Medvedev, Aliyev ile görüşmelerinde karşılıklı olarak çok önemli birçok konuyu ele aldıklarını kaydetti.

Açıklamasında Yukarı Karabağ ile ilgili soruna da değinen Medvedev,sorunun barışçıl çözümüne yönelik süreçte belirgin bazı ilerlemeler elde edildiğini kaydetti.

Stratejik ortaklık belgesi imzalandı

Heyetlerarası görüşmeden sonra Aliyev ile Medvedev tarafından "Azerbaycan ile Rusya arasında dostluk ve strateji ortaklık" konusunun da yer aldığı ortak bildiri imzalandı.

Medvedev'in ziyareti sırasında ayrıca iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında "arşiv çalışmalarında işbirliği" ile birlikte ilgili bakanlık ve kurumlar arasında "gümrük yasası ihlallerine karşı ortak çalışma", "kamu emlakının özelleştirilmesi ve yönetimi", "transit yüklerin güvenliğinin temini" gibi konularda 4 ayrı protokol imzalandı.

Rusya enerji bağlarını güçlendirmek istiyor

Bu arada, Rusya'nın Azerbaycan ile bu ülkeden gaz satın alma görüşmelerini başlatacağı açıklaması, başta Nabucco olmak üzere gaz kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışan Batı ülkelerindeki endişenin artmasına neden oldu.

Medvedev ile birlikte Bakü'de bulunan Rus Gazprom Başkanı Aleksiy Miller, Medvedev'in Aliyev ile görüşmesinden sonra Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, "Görüşmeler esnasında Gazprom ve Azeri karşıtları Azeri gazının satın alınmasıyla ilgili koşulları konuşma görüşmelerini başlatma kararı aldı" dedi.

Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov da, Rusya'nın Azerbaycan ile uzun vadeli bir sözleşme arayışında olduğunu belirterek, "Satabilecekleri kadar gaz almaya hazırız" dedi.

Rusya hemen atağa geçti

Eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelen çok büyük bölümü Rusya'nın sahip olduğu boru hatlarından dünya piyasalarına aktarılıyor.

Batı'nın Rusya'ya alternatif boru hatları arayışına girmesi üzerine Rusya da hemen atağa geçerek, birkaç ülkeyle Güney Akım Boru Hattı anlaşmasını imzalamıştı.

Rusya gazını kontrol ettiği eski Sovyet Cumhuriyetleri üzerindeki etkisini kaybetmek istemiyor.

Medvedev de bu yüzden göreve gelmesinin ardından ilk gezisini Çin ve Kazakistan ve Azerbaycan'a yaparken, Türkmenistan ve Kazakistan'ı ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious