Aliyev'den doğal gaza zam sinyali

  • Giriş : 28.04.2009 / 23:15:00

Alivey, Şahdeniz projesinden Türkiye'nin aldığı doğal gazın fiyatının "piyasa fiyatı ve sözleşme yükümlülükleri esas alınarak yeniden belirlenmesi gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Alivey, Şahdeniz projesinden Türkiye'nin aldığı doğal gazın fiyatının "piyasa fiyatı ve sözleşme yükümlülükleri esas alınarak yeniden belirlenmesi gerektiğini" söyledi.
Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi'nde konuşan Aliyev, Azerbaycan'ın Türkiye'ye verdiği doğal gaza zam yapacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, Şahdeniz projesinin tek üyesinin Azeri şirketi SOCAR olmadığını anlattı.

Şahdeniz konsorsiyumuyla Türkiye arasında 2001'de imzalanan anlaşmanın, bin metre küp doğal gaz için üst sınırı 120 dolar olarak belirleyen fiyatın geçerlilik süresinin nisan 2008'de dolduğunu kaydetti.

Konsorsiyumdaki ortak anlayışın yeni fiyatın müzakere edilmesi yönünde olduğunu belirten Aliyev şöyle devam etti:

"Fakat piyasa fiyatı olmalı. Bu konuyu takip edenler 2008 yılında Türkiye'nin Rusya'dan 400 dolara, bazen 500 dolara doğal gaz aldığını bilirler...Geçen yıl Azerbaycan'dan ise 120 dolara alırken doğal gazın piyasa fiyatı 400-500 dolar seviyesindeydi. Bu durumda Şahdeniz konsorsiyumunun bu yüzden ne kadar büyük zarar ettiğini hesaplayabilirsiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*