Aliyev'e sıcak doğum günü tebriki

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ilişkileri geliştirmek için doğum günü mesajı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji işbirliği konusunda sıkıntılı bir döneme giren Rusya Azerbaycan ilişkileri Aliyev'in Bağımsız Devletler Topluluğu'nu (BDT) da etkin olmamakla eleştirmesi ile iyice gerildi. Dağlık Karabağ sorunu ya da diğer dondurulmuş sorunlu bölgelerle ilgili BDT'nin çözüm getiremediğini belirten Aliyev, "GUAM (Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldova) bu konuda ve dış politikada stratejiler geliştirmede daha aktif olabiliyor." eleştirisini yaptı.

Gazprom'un eski Sovyet ülkelerine piyasa fiyatları uygulama kararının bir sonucu olarak gerilen ilişkiler, "Aliyev'in Rusya'dan doğal gaz alımını yılbaşından itibaren durduracağız." açıklaması ile iyice gerildi. Azerbaycan, Gazprom'un önerdiği bin metreküp doğal gaz için 230 dolar fiyat talebini kabul etmiyor. Aliyev kendilerinin de Rusya'nın Novorossiiski limanına gönderdikleri fuel-oil sevkıyatını durduracaklarını kaydederek "Elektrik ihtiyacımızı karşılamak için başka da alternatifimiz yok" dedi.

Moldova'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği konusunda desteğini alan Rusya, bu ülkeyle 2007 için sadece 10 dolarlık artışla bin metreküpü 170 dolara doğal gaz anlaşmasını imzaladı. Gürcistan'ın Azerbaycan'dan almayı planladığı Şah Deniz doğal gaz rezervlerinden yapılacak sevkıyat da boru hattına yapılan saldırılar sonucu gecikti. Başka alternatifi kalmayan Gürcistan, bin metreküp doğal gaz için Gazprom'un önerdiği 235 dolara evet demek zorunda kaldı.

Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada Putin'in İlham Aliyev'i telefonla arayarak kendisi ile sıcak bir görüşme gerçekleştirdiğini ve 45. doğum günü dolayısı ile de tebrik ettiği belirtildi. İki tarafın da karşılıklı güven ve anlayış temelinde ilişkilerin en yüksek seviyede tutulması temennisinde bulunduğu belirtilen açıklamada Putin'in bir de doğum günü ile ilgili kutlama mesajı gönderdiği kaydedildi.

Putin'in mesajında, "Azerbaycan sosyal ve ekonomik dönüşümde Cumhurbaşkanlığınızın katkısı ile doğru yolda ilerlemektedir. Özellikle dış politika da gösterdiğiniz açılımlar takdire şayandır." ifadeleri yer aldı. Aliyev'in katkıları ile Rusya-Azerbaycan ilişkilerinin de geliştiğini ifade eden Putin, iki ülkenin doğru stratejik işbirliğini oluşturması için buna ihtiyaç olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious