Aliyev'in sözleri ayakta alkışlandı

Aliyev'in sözleri ayakta alkışlandı.9268
  • Giriş : 06.11.2008 / 12:41:00

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Meclis'te konuştu. Aliyev, sözlerini, ''Yaşasın Türkiye, Azerbaycan dostluğu, kardeşliği'' diyerek bitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bölge güvenliğinin hassas olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye'nin girişimleri neticesinde ve ülkelerin iyi niyeti sayesinde bölgede barış tesis edilecektir'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap eden Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yaptığını bildirerek, bu durumun gayet doğal olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar yüksek seviyede bulunduğunu gösterdiğini ifade etti.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkinin dünyada başka bir örneği olmadığını vurgulayan Aliyev, ilişkilerin tarihi bağı bulunduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ve siyasi görüşmelerin yüksek seviyede olduğunu vurgulayan Aliyev, ticari ilişkilerin her geçen gün arttığını, Azerbaycan'ın ekonomik büyüme sağlaması nedeniyle bazı işadamlarının Türkiye'ye de yatırım yapmaya başladığını kaydetti.

Enerji alanında da çok büyük ilerlemeler olduğunu belirten Aliyev, ''Girişimlerimiz neticesinde bölgede önemli enerji faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarda, bir efsaneyi gerçekleştirdik. Şahdeniz Projesinin birlikte yaptık. Azerbaycan, Türkiye pazarına dahil oldu. Azerbaycan, doğalgazın ithalatıyla meşguldü, şimdi ihraç ediyoruz. Eminim ki Azerbaycan gazının işlenmesiyle, öz kaynaklarımızla pazarımız daha da genişleyecek, tesir imkanımız büyüyecektir'' diye konuştu.

Kars-Tiflis Demiryolu Projesinin; tarihi, iktisadi ve siyasi öneminin bulunduğunu anlatan Aliyev, 2004 yılında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bu konulara değindiğini, o gün gündeme getirdiği bir çok konunun kısa sürede gerçekleştiğini söyledi.

-''SORUNLAR İYİ NİYETLE ÇÖZÜLECEKTİR''-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, mevcut sorunların bölgedeki ülkelerin iyi niyetiyle çözülebileceğini ifade etti.

''Türkiye-Azerbaycan birliği bölgede önemli bir faktördür'' diyen Aliyev, şöyle devam etti:

''Kafkasya'da yaşanan olaylar, hadiseler hepimizi yakından ilgilendiriyor. Türkiye, bu sorunlarla ilgili çok faal siyaset yapmaktadır. Gelecekte, bölgedeki sorunlara daha ciddi şekilde müdahale edecektir. Bu müdahalelerin olumlu sonuçları olacaktır. Bu girişimleri alkışlıyoruz.

Türkiye'nin girişimleri neticesinde ve ülkelerin iyi niyeti sayesinde bölgede barış tesis edilecektir. Çok hassas bölgede yaşıyoruz. Bizim siyasetimizden bölgenin geleceği tesis edilecektir. Son gergin hadiseler, bölgede barışın hassas mesele olduğunu gösteriyor. Ateşkes rejimi mevcuttur. Ancak, bu durum bölgede huzurun ve güvenin sağlandığı anlamına gelmiyor.''

-''EN BÜYÜK SORUN: DAĞLIK KARABAĞ'IN İŞGALİ''-

Bölgenin huzuru ve güvenliği konusunda en büyük sorunu, ''Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinin Ermenistan tarafından işgal edilmesi'' olarak tanımlayan Aliyev, 20 yıla yakın süredir Azerbaycan topraklarının işgal altında bulunduğunu söyledi.

Aliyev, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ermenistan'ın, Azerbaycan'a karşı yürüttüğü işgalci siyaset, etnik temizleme siyaseti, Azerbaycan topraklarının işgal altına düşmesiyle sonuçlandı. 1 milyon Azerbaycan vatandaşı, kendi topraklarında kaçak ve göçebe durumdadır. Arazi bütünlüğümüz bozuktur. Ermenistan, BM teşkilatının güvenlik şurasının gereklerini yerine getirmiyor. Şura kararlarına göre, Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekmektedir.

BM Meclisinde, Türkiye'nin desteğiyle kabul edilen karar, Ermeni silahlı kuvvetlerinin topraklarımızdan çıkarılmasını talep ediyor. Yine de bu yerine getirilmiyor. Ümit ediyoruz ki Azerbaycan bütünlüğü sağlanacaktır, işgal ve etnik siyasetten kurtulacaktır. Bunun için Ermenistan'ın siyasi gayret göstermesi, kararlara uyması gerekmektedir.''

-''DÜNYADA DOSTLARIMIZIN SAYISI ARTIYOR. AMA TÜRKİYE'NİN, BU DOSTLARIMIZ ARASINDA ÖZEL BİR YERİ, ROLÜ VAR''

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin, dünyada dostlarının sayısının arttığını ancak, Türkiye'nin özel bir yeri olduğunu ifade ederek, ''Yaşasın Türkiye, Azerbaycan dostluğu, kardeşliği'' dedi.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yapan Aliyev, 4 yıl aradan sonra yeniden TBMM'de milletvekillerine hitap etti.

Aliyev, TBMM Genel Kuruluna, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ve TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca eşliğinde geldi. Aliyev'i milletvekilleri, ayakta ve alkışlarla karşıladı.

Dağlık Karabağ konusuna değindiği konuşmasında Aliyev, işgal edilen toprakların boşaltılması ve Azerbaycan vatandaşların, bu bölgelere yerleşmesi gerektiğini belirtti. Aliyev, daha sonra Dağlık Karabağ'ın geleceği hakkında konuşulabilineceğini söyledi.

Aliyev, bunun da Azerbaycan'ın arazi bütünlüğüyle çözülebileceğini ifade ederek, bu sorunun çözülememesinin, bölgede gerginliğin büyümesine yol açabileceğine işaret etti. Aliyev, bugüne kadar atılan ve gelecek yıllarda atılacak adamların, sorunları çözebileceğini ifade ederek, Türkiye'nin, bu konulara ciddi yaklaşımının, kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin önemine de değinen Aliyev, kendisinin Türkiye ziyaretinin de bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. Aliyev, iki ülke arasında çok samimi bir ilişki bulunduğunu, bu ilişkiye de önem verdiklerini söyledi.

-''EKONOMİK BAĞIMSIZLIK OLMAZSA, SİYASİ BAĞIMSIZLIK DA OLMAZ''-

Son 5 yılda Azerbaycan'da yaşanan gelişmeleri de anlatan Cumhurbaşkanı Aliyev, siyasi yenilikler gerçekleştirdiklerini, dünyaya entegre olduklarını ifade etti.

Aliyev, geleceklerini, derin ve zengin tarihi kökler üzerine kurduklarını, milli, manevi değerlerinin, geleneklerinin bunda başlıca rol oynadığını belirterek, ülkesinin de bu zemin üzerinde çağdaşlaştığını söyledi.

Azerbaycan'ın, bağımsızlığının ilk yıllarının ağır geçtiğini, iç çekişmelerin yaşandığını, toprakların işgal altında olduğunu anlatan Aliyev, geleceğe büyük bir iyimserlikle baktıklarını anlattı.

Aliyev, Azerbaycan'ın, tam bağımsız bir siyaset uyguladığını, ekonomik bağımsızlık olmazsa, siyasi bağımsızlıktan da söz edilemeyeceğini vurguladı.

Yeni işyerlerinin açıldığını, işsizliğin azaldığını, yoksulluğu azaltmak için Dünya Bankası ile birlikte adımlar atıldığını dile getiren İlham Aliyev, son 5 yılda da yoksulluğun azaldığını belirtti.

Gelirlerin, toplumda adaletli şekilde paylaşıldığını, tam şeffaflığın sağlandığını dile getiren Aliyev, ancak her ülkede olduğu gibi sorunların da yaşandığını söyledi.

-''SİYASİ İRADEMİZ VE DOSTLARIMIZ VAR''-

Aliyev, Azerbaycan'ın daha da güçleneceğini, çağdaşlaşacağını, dünya birliğinde yerini alacağını vurgulayarak, ''Bunları yapmak için hem siyasi irademiz hem dostlarımız var. Dünyada dostlarımızın sayısı artıyor. Ama Türkiye'nin, bu dostlarımız arasında özel bir yeri, rolü var'' diye konuştu.

Dostluk, kardeşlik üzerine kurulan Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin süreceğini, bunun, iki ülke halkına barış ve refah getireceğini belirten Aliyev, sözlerini, ''Yaşasın Türkiye, Azerbaycan dostluğu, kardeşliği'' diyerek tamamdı.

İlham Aliyev'in konuşmasını, milletvekilleri ayakta alkışladı. Aliyev, milletvekillerini selamlayarak, salondan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev'in konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Genel Kurulda izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*