Alkol alıp kadınlara işkence yapıyordu

Alkol alıp kadınlara işkence yapıyordu.8337
  • Giriş : 16.12.2008 / 10:28:00

Ergenekon soruşturmasında tutuklu İstanbul Organize Suçlar eski Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın görevdeyken yaptığı işkenceler bir kez daha gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saçan'ın sanık olarak yargılandığı davada mağdurlar, 9 yıl önce yaşadıkları işkenceyi ayrıntılarıyla anlattı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Bilim Araştırma Vakfı'na yönelik operasyonda gözaltına alınan kadınlar, İstanbul Organize Şube Müdürlüğü'nde günlerce ellerinden kelepçe ile kaloriferlere bağlı, soğuk taş zemin üzerinde oturtulduklarını anlattı. İddialarına göre, Saçan işkence yapılırken alkollüydü. Saçan'ın aynı zamanda avukatı olan kardeşi Serkan Saçan, ağabeyini "Sürekli namaz kılardı, alkol alması söz konusu değil." sözleriyle savundu. Mağdurlardan Tuba Babuna ise avukata tepki gösterdi: "Odasına girdiğimizde ağzı leş gibi içki, anason kokuyordu. Ayrıca orada saldırgan, devamlı işkence talimatları veren biri gördüm." Büşra Erdal'ın haberi 6'da

5 Aralık 2008'de İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya mağdurlar ve sanıklardan Osman Köprü katıldı. Saçan ve Ahmet Erdoğan, Bülent Kurt gibi polislerin işkenceden yargılandığı davada mağdurlar o dönem yaşadıklarını anlattı. Mağdurlardan Aylin Atmaca'ya, Saçan'ın odasında zorla bir ifade imzalatılmak istendi. Kabul etmeyince de koridordaki kalorifere kolundan kelepçelenen Atmaca, elleri kalorifere kelepçeli bir şekilde 2 gün boyunca taş zeminde oturtuldu. İkinci kez ifadeyi imzalamamakta direnmesi üzerine Atmaca'nın saçından tutulup başına yumruk vuruldu. Yediği dayaklar üzerine de Saçan'ın ekibinin hazırladığı ifadeyi imzalamak zorunda kaldı. Mihrinaz Tuba Babuna, Saçan'ın kendilerini tehdit ettiğini, gözaltına alınanların aleyhine ifade vermesini istediğini belirtti. Babuna'nın ifadesine göre, Saçan alkollüydü. Nefesi ve odası içki kokuyordu. Polislerden Ahmet Erdoğan, 'Adam gibi yürü lan!' diye bağırarak sağ bacağına tekme attı. Bunun üzerine merdivenden yuvarlandı. Bu sırada belinin merdivenin sivri yerine çarpması nedeniyle fıtık oldu.

Adil Serdar Saçan'ın görevi başında alkollü olduğuna ilişkin ifadelere itiraz eden avukat Serkan Saçan, ağabeyinin sürekli namaz kılan, bu yüzden de içki içmeyen biri olduğunu savundu. Tuba Babuna ise "Odasına girdiğimizde ağzı leş gibi içki, anason kokuyordu. Ayrıca orada saldırgan, devamlı işkence talimatları veren biri gördüm." dedi. Mağdur avukatlarından Neşet Açıkgöz de söz alarak dönemin İstanbul DGM Başsavcısı Erdal Gökçe'nin İçişleri Bakanlığı'na Adil Serdar Saçan hakkında yazı gönderdiğini söyledi. Açıkgöz, söz konusu yazıda Saçan'ın alkol aldığı ve görevini gereği gibi yapmadığı, görevinde taşkınlıklar yaptığının belirtildiğini kaydetti. Sanık Osman Köprü de, görev yaptığı dönemde Saçan'ın evinde belki içki içtiğini, ancak görevi başına alkollü gelmediğini ileri sürdü. Saçan'ın avukatı ayrıca mahkemeye dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın da aralarında bulunduğu bazı kişilerin tanık olarak dinlenmesini istedi. Mahkeme heyeti, avukatlardan bu kişileri niye tanık gösterdiklerine ilişkin gerekçeleri anlatmalarını isteyerek bundan sonra talep konusunda karar vereceğini bildirdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*