Alkol bulamayınca kolanya içiyorlar

Alkol bulamayınca kolanya içiyorlar.3526
  • Giriş : 15.06.2007 / 19:31:00

Rusya'daki yetişkin erkek nüfus arasında, bu sevdanın sonu, giderek artan şekilde, ölümle son buluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Rusya'daki yetişkin erkek nüfus arasında, bu sevdanın sonu, giderek artan şekilde, ölümle son buluyor.

Doktorlar, Ural Dağları’nın Avrupa yakasına düşen İşevsk kentinde iki yıl boyunca, 25 ila 54 yaş arasındaki erkek ölümlerini inceleme altına aldı. Ortaya çıkan sonuç, şaşkınlık verici.

Ölümlerin neredeyse yarısı -yüzde 43'ü- tehlikeli alkol tüketiminden kaynaklanan rahatsızlıklara dayanıyor. Araştırmayı, merkezi Londra'da bulunan Kamu Sağlığı ve Tropik Hastalıklar Fakültesi'nden bir ekip düzenledi.

Sonuçları, saygın tıp dergisi Lancet'ta yayımlandı. Ekibin başındaki Profesör David Leon'la konuştuk; sonucu nasıl değerlendirdiğini sorduk:

Profesör Leon, alkole bağlı ölümlerin Rusya'da, diğer ülkelerden daha yüksek olduğunun hep bilindiğini, ama bu araştırmanın işaret ettiği tablonun, tahminlerin de çok daha üzerinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Leon, gözlemlerine göre Rusya'da bu ölümlerin çoğunun doğrudan ''etanol'' tüketimine bağlı olduğunu gördüklerini söyledi.

Leon'un aktardığına göre etanol, şarapta ya da votkada bulunan bir tür alkol; ama Rusya'da, doğrudan gayet yoğunlaştırılmış etanol içiliyor.

Profesör Leon, "Normalde içki olarak tüketilmeyecek derecede ağır şeylerden bahsediyoruz. Bizim incelediğimiz kentte, ölen erkeklerin yüzde 41'inin, normalde tüketilmemesi gereken türden alkol içmiş olduğunu gördük. Sarhoş olmak için ellerine ne gelirse içebiliyorlar. Örneğin kolonya gibi..." diye konuştu.

Profesör David Leon, aslında içilmesi için üretilen, ama üzerinde ''kolonya'', ya da ''traş losyonu'' yazan şişelerin kendi başına bir sektör haline geldiğini söylüyor.

İçki olarak satılmadığı için, alkol vergisi konmuyor üzerine. Yüzde 90'ı aşkın alkol yoğunluğu olan -çoğunlukla 100 mililitrelik ufak şişeler, 15 ruble gibi cüzi bir miktara satın alınabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious