Alkol kanser riskini artırıyor

  • Giriş : 30.09.2007 / 07:45:00
  • Güncelleme : 30.09.2007 / 01:13:33

Amerikalı araştırmacılar çalışmalarında, şarap, bira ya da likör ne olursa olsun, bütün alkol çeşitlerinin meme kanseri riskini artırdığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapılan daha önceki çalışmalarda da alkol tüketimiyle meme kanseri arasında bağlantı ortaya konurken, farklı türdeki alkollü içkilerin, diğerlerine göre daha riskli olup olmadığı konusunda ise çelişkili değerlendirmeler ortaya çıkıyordu. ABD Oakland Üniversitesi Sürekli Tıbbi Bakım Programı’ndan Dr. Arthur Klatsky ve ekibi tarafından yapılan ve alkol türüne bakılmaksızın ne kadar tüketildiğinin asıl sorun olduğunun ortaya konduğu araştırma Avrupa Kanser Örgütü’nün toplantısında açıklandı.

CİNSİ FARK ETMİYOR

Araştırmada, alkollü içki tüketimi alışkanlığı olan 70 bin 33 kadına, 1978 ve 1985 yılları arasında, sağlık tetkikleri sırasında sorular soruldu. 2004 yılına kadar bu kadınların 2 bin 829’una meme kanseri teşhisi kondu. Klatsky ve ekibi, araştırmalarında kadınların hangi tür alkollü içki içtiğini ve ne kadar tükettiğini inceledi ve günde bir kadehten az içenlerle karşılaştırma yapıldı. Araştırmacılar, şarap, bira ya da likör içen kadınlar arasında meme kanseri riski açışından fark bulunmadığını ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious