Alkol kullanımı ailede şiddeti tetikliyor

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda görevli Dr. Aslı Davas Aktan, şiddet konusunda erkeğin alkol kullanımının en önemli risk etmenlerinden biri olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan bir araştırmada, alkol kullanımıyla şiddet arasında yakın bir ilişki ortaya çıktığını belirten Dr. Aktan, "Eşlerden birinin alkol kullanıyor olması, aile içi şiddeti arttırmaktadır. ABD ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde yürütülen çalışmalar, kadının alkol ya da narkotik kullanımının da şiddeti arttırdığını ortaya koymaktadır." diye konuştu.

Aile büyüdükçe şiddetin arttığını kaydeden Aktan, "Özellikle kayınvalideyle anlaşmazlıklardan doğan problemler, eşler arasında da çatışmaya yol açmaktadır. Aynı şekilde kadının ailesiyle görüşmesinin sınırlandığı ilişkilerde de aile içi şiddetin daha fazla görüldüğünü gösteren çalışmalar mevcuttur." dedi.

Evli olmayan çiftlerde şiddetin evlilere göre daha çok görüldüğünü kaydeden Aktan, "Boşanma ya da ayrılık da şiddet açısından önemli bir risk olarak kabul edilmektedir. Şiddet gören kadının evi terketmesi, öldürülmesi açısından en büyük riski oluşturmaktadır. Bu bulgu, birçok kadının şiddet gördüğü ortamı terketmekten korkmasını açıklar niteliktedir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious