Alkollü araç devri

Alkollü araç devri.8851
  • Giriş : 23.12.2007 / 13:07:00

LPG'li veya benzinli yerine alkolle çalışan motorları kullanmak daha ekonomik..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akaryakıt fiyatlarının artması ve Türkiye’nin bu alanda ödediği faturanın kabarması, bitkisel yakıt kullanımı önerilerine bir yenisini daha eklendi. Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği Başkanı Uğur Yüce, Brezilya’da şeker kamışından elde edilen alkolle çalışan otomobil sayısının giderek arttığına dikkati çekerek bu modelin Türkiye’de de şeker pancarıyla uygulanabileceğini belirtti.

Yüce, şeker pancarı ya da mısırdan alkol üretimi ve bunun otomotivde kullanımıyla ilgili bir çalışma yaptığını ve yaklaşık 2,5 yıldır projeyi Ankara’ya anlatmaya çalıştığını söyledi. Petrol fiyatlarının son dönemde hızla artmasıyla bu tip projelerin öneminin de arttığına işaret eden Yüce, çok fazla yatırım gerektirmeden alkol üretiminin mümkün olabileceğini, benzinli otomobillerde de bu yakıtın kullanılabileceğini kaydetti.

Brezilya’da alkollü motorlar konusunda son dönemde büyük hareketlilik görüldüğünü, Türkiye’de de fabrikaları bulunan bazı markaların alkollü motor üretimine geçtiğini ifade eden Yüce, benzinli motorların LPG gibi alkole de dönüşümünü sağlayan cihazın ise giderek yaygınlaştığını kaydetti.

Alkolün benzine göre daha yüksek oktanda olması nedeniyle çekişi yükselttiğini, motor performansını yüzde 8 oranında artırdığını kaydeden Yüce, "Alkol, benzinin varil fiyatının 40 doları geçmesiyle daha karlı hale geliyor. Şu anda bu fiyatın 88 dolara çıktığı göz önüne alındığında karlılık konusunda bir soru işareti kalmıyor. Benzinli araçların alkolle çalışabilir duruma gelmesi için monte edilen cihazın fiyatı ise 70 dolar. Cihazın takılı olduğu araçlar istenirse yeniden benzine geçebiliyor" dedi.

Dünya şeker fiyatlarının düşmesiyle Türkiye’de bir çok şeker fabrikasının kapısına kilit vurulduğunu, pancar üretiminin hızla düştüğünü söyleyen Yüce, şeker yapmak için kullanılan prosesin alkol üretmek için gerekli prosesin yüzde 60-70’ini oluşturduğunu, şeker fabrikalarının çok küçük yatırımlarla alkol üretir hale gelebileceğini ifade etti.

Türkiye’de büyük bir tarımsal nüfus sorunu bulunduğunu, geçmişte 11 ilde en önemli ürün olan şeker pancarının kırsal kesimin gelirlerini artırabileceğini ifade eden Yüce, "Bir yandan tarım kesiminin geliri artacak diğer yandan enerjide dışa bağımlılık oranı düşürülecek. Alkolün benzine göre çevreye çok daha az zarar vermesi gibi avantajlar da var.

Türkiye’ye çok benzeyen şartlardaki bir ülkede denenen ve başarılı olan bir uygulama" diye konuştu.

Öneriyi şu ana kadar 400 yetkiliye gönderdiğini dile getiren Yüce, Türkiye’de uygulanması için konunun başbakan düzeyinde ele alınması ve tarım, enerji ve sanayi bakanlıklarının eş güdümüyle hareket edilmesi gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious