Alkollü kız tıp literatürüne girdi

Alkollü kız tıp literatürüne girdi .12094
  • Giriş : 27.09.2007 / 08:40:00

Üniversiteli genç kız, alkol aldığı gece sonrası oyle bir şey yaptı ki, gören doktorlar hayrete düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversiteli genç kız, alkol aldığı gece sonrası kusmak için kullandığı diş fırçasını yuttu. Akciğerlerdeki 8 santimlik fırçayı çıkarma operasyonu literatüre de geçti..

Yanlışlıkla diş fırçasını yutan G.L. (20) adlı üniversite öğrencisi utandığı için yarım gün akciğerinde diş fırçasıyla dolaştı. Fırça gencin akciğerinden endoskopik operasyonla alındı. Dr. Gökhan Göziş tarafından gerçekleştirilen dünyada bile son derece ender olan bu operasyon tıp literatüründeki yerini de aldı. İnanılmaz kaza üç hafta önce İstanbul'da yaşandı. Arkadaşlarıyla birlikte gittiği partide alkol alan ve daha sonra midesi bulanan genç kız eve dönünce banyoda diş fırçasını kullanarak kusmak istedi. Ancak, boğazına uzattığı diş fırçasını yutma refleksi ile yuttu. Ne yapacağını bilemediği için yarım gün boyunca diş fırçasının kendiliğinden çıkmasını bekledi. Ailesinden de durumu sakladı. Ancak genç kız kısa süre sonra ağzından kan gelmesi üzerine paniğe kapılarak Medikal Park Hastanesi'ne gitti.

DOKTORLAR DA ŞAŞIRDI

Ailesinden gizlediği için en yakın arkadaşıyla birlikte hastaneye giden genç kızın, olayı anlatması üzerine ise doktorlar şaşkına döndü. Üniversiteli kız hemen acil müdahale odasına alındı. Çekilen röntgen filminde soluk borusundan geçerek akciğerlerin bulunduğu yerde dik olarak duran 8 santimlik diş fırçası net biçimde görülüyordu. Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Gökhan Göziş yaptıkları operasyon hakkında şu bilgileri verdi: "İlk anda diş fırçasını gördüğümüzde bizde gözlerimize inanamadık. Genelde para veya iğne yutan kişilerle karşılaşıyorduk ancak dik duran diş fırçası nedeniyle nefes almakta bile zorluk yaşamaya başlayan bir genç kız karşımızdaydı. Bunun üzerine hemen endoskopik girişimde bulunduk. Biyopside kullandığımız ucu kement şeklinde olan halatla fırçayı çıkardık. Epidural anestezi altında yaptığımız bu işlem sadece 15 dakika sürdü. Fırça kısmının üstte olması operasyonu kolaylaştırdı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious