Alkollü sürücülere psikolojik eğitim

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Üst üste iki kez alkollü araç kullanırken yakalanlara 1 Ocak 2006'dan itibaren psikolojik eğitim zorunlu hale getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarhoş olduğu için ehliyetlerine 2 yıllığına el konulan sürücüler, haftada 1 kere yarım gün olmak üzere en az 4 hafta boyunca eğitime devam ediyor. Eğitimin sonunda sınava tabi tutulan sürücüler 2 yıllık bekleme süresini doldurduktan sonra ehliyetlerine tekrar kavuşabiliyor. Aksi taktirde ehliyet sahibi olamıyorlar. Sadece İzmir'de 506 kişi bu eğitim için başvurdu. Bunlardan 461'i 4 ay boyunca 27 senanslık eğitim ve tedavi sürecine tâbi tutuldu.

Alkollü araç kullanırken yakalanan sürücülerin ehliyetlerine, ilk seferinde altı ay el konuluyor. Ayrıca para cezası uygulanıyor. İkinci seferde ise para cezası ve iki yıl süreyle ehliyete el koyma cezası veriliyor. Bu aşamaya gelen sürücülerin 4 aylık psikoloji kursuna katılarak sınavlarda başarılı olması zorunlu. Aksi taktirde ehliyeti geri verilmiyor. Üçüncü sefer alkollü yakalanan sürücülerin ehliyetine ise 5 yıllığına el konuyor, aracı trafikten men ediliyor, para cezası kesiliyor ve mahkeme kanalıyla en az 6 ay hafif hapse mahkum ediliyor.

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi, sağlık il müdürlüklerine bağlı Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube müdürlükleri tarafından veriliyor. Derslere eğitimci olarak psikiyatri uzmanları, pratisyen hekim, psikolog ve trafik eğitimcileri katılıyor. Bu kişiler, sürücülerdeki riskli davranışları belirlemek ve bu davranışları değiştirmek amacıyla 4 ay süreyle haftada 1 kere yarım gün olmak şartı ile en az 4 hafta boyunca eğitim veriyor. Eğitimlerde, alkol, araç ve sürücü ilişkileri tek tek masaya yatırılıyor.

İZMİR'DE EĞİTİMİN İLK BÖLÜMÜNÜ 506 KİŞİDEN ANCAK 113'Ü GEÇEBİLDİ

İzmir'de bu eğitim programları kapsamında Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürlüğü'ne 506 kişi başvurdu. Bu kişilerden 461'i, 27 seans eğitim aldı. Eğitimin ilk bölümünü 113 kişi başarıyla tamamladı. İzleme ve değerlendirme bölümünü ise sadece 78 kişi geçebildi. Bu kişilere "Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitim Belgesi" verildi. Bu belgeyi alan sürücüler, 2 yıllık geri alım süresinin sonunda ehliyetlerini alabilecek. İzmir'deki eğitim seminerine katılanlardan 14'ü devamsız, 20'si başarısız bulundu. 1 kişi, tedavi süreci tamamlanmadığı için eğitim seminerini tekrar edecek. Diğerleri ise eğitime devam ediyor.

Psikolojik eğitim programına katılanlar fotoğraf çekilmesinden oldukça rahatsız oluyor. İsimlerini de gizliyolar. Alkollü iken araç kullanan ve ehliyetini el konulan A.R, yaptığı yanlışın o an farkına varamadığını söyledi. Alkolün şişede durduğu gibi insan vücudunda durmadığını belirten A.R., "Allah'tan hem kendimin hem de başkasının ölümüne neden olmadan polis, beni durdurmuş. Şimdi düşünüyorum da, ya birinin ölümüne sebep olsaydım. O zaman hem vicdan azabı çekecektim, hem de benim ve onların aileleri perişan olacaktı." dedi.

Ege Bölgesi Özel Sürücü Kurları Derneği Genel Başkanı İsmail Yılmaz, "Uygulama çok yerinde. İnsanların alkol kullanması kendi tercihidir. Herkese saygı duyuyoruz. Eğer alkol kullanıyorsa ve 0.50 promilin üstüne çıkıyorsa bu kendisinin yanısıra başkasının da can ve mal güvenliğini tehlikeye sokuyor demektir. Toplumun ve kişinin güvenliği açısından bu kişilerin araç kullanması sakıncalıdır. O anlamda böyle bir caydırıcılığın olmasını ben şahsen doğru buluyorum. Alkol almışsa aracı başkası kullanacaktır." şeklinde konuştu.

Alkollü sürücülere eğitim verilen iller şöyle: Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Konya, Karaman, Kayseri, Kahramanmaraş, Kocaeli, Muğla, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak ve Van.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious