'Allah bir daha bize İstiklal Marşı yazdırmasın'

'Allah bir daha bize İstiklal Marşı yazdırmasın'.10761
  • Giriş : 12.03.2008 / 16:32:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 16:58:27

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Günü dolayısıyla birçok ilde etkinlikler düzenlendi. TBMM Başkanı Toptan, Mehmet Akif Ersoy'un, her milletin kolay kolay sahip olamayacağı büyük bir değer olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı hem geçmişin muhasebesini yapan dizelerle süslemiş hem içinde bulunduğumuz şartlarda insanımıza, milletimize ne yapması gerektiğini anlatmış hem de Türkiye'nin geleceğine ışık tutmuştur'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altındağ Belediyesi, Ankara Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesinin katkılarıyla, Mehmet Akif Ersoy'un yaşadığı Tacettin Dergahı'nın yanında yaptırılan Mehmet Akif Ersoy Kültür Parkı törenle açıldı.

Toptan, burada yaptığı konuşmada, Türk milletine zor günlerinde verdiği yüksek moralle bağımsızlık ateşini yaktıran büyük vatan şairi Ersoy'un yaşadığı mekanın adına yakışır şekilde düzenlenmesinde geç kalınması nedeniyle buruk bir mutluluk yaşadığını belirtti. Buna karşın, açılışı gerçekleştirenlere şükran borçlu olduklarını ifade eden Toptan, projeyi gerçekleştirenlere teşekkür etti.

Toptan, Mehmet Akif Ersoy'un, her milletin kolay kolay sahip olamayacağı büyük bir değer olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Mehmet Akif, sadece İstiklal Marşımızı yazıp, milletimize hediye eden bir büyük şair değildir. Onun ötesinde, Çanakkale'yi destanlaştıran, Çanakkale'deki büyük mücadeleyi en güzel şekilde anlatan, Safahat'ında 'Asım'ın nesli' diye nitelendirdiği yeni kuşak hedefini çok iyi anlatan büyük insandı. 1921'in 12 Martında, Hamdullah Suphi Tanrıöven tarafından TBMM'de 10 kere üst üste okunarak kabul edilen İstiklal Marşımız bütün bunların üstünü örten mükemmel bir eser, mükemmel bir destandı. 1921 şartlarına baktığımız zaman düşmanın Ankara'ya yaklaştığı, top seslerinin TBMM'den duyulduğu bir ortamda, rahmetli Tanrıöven'in o heyecanlı ruh yapısından dökülen Akif dizeleri, bir taraftan cephede savaşanlara büyük moral vermeye çalışırken, diğer taraftan henüz cepheye gelmemiş Anadolu insanına cepheye koşma moralini ve aşkını veriyordu.''

Toptan, Mehmet Akif Ersoy'un, 1920'li yılların kış aylarında paltosu bile olmamasına rağmen, 924 şiir arasından seçilen İstiklal Marşı'nı, o günün şartlarında büyük bir rakam olarak değerlendirilen 500 lirayı almamak koşuluyla yazdığına işaret etti. Bu davranışın, Akif'in, karakter yapısını anlatması bakımından altı çizilecek önem taşıdığını belirten Toptan, ''Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı hem geçmişin muhasebesini yapan dizelerle süslemiş hem içinde bulunduğumuz şartlarda insanımıza, milletimize ne yapması gerektiğini anlatmış hem de Türkiye'nin geleceğine ışık tutmuştur'' diye konuştu.

Toptan, İstiklal Marşı'nın genç nesille daha yukarılara çıkacağına, Türk gençliğinin Türkiye'yi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma konusunda zaferden zafere koşturacağına yürekten inandığını da sözlerine ekledi.

Toptan, konuşmasını Mehmet Akif'in, ''Cenab-ı Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın'' sözüyle bitirdi.

-''AKİF AHLAK ÖRNEĞİDİR''-

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Mehmet Akif Ersoy'un sadece büyük bir şair değil, aynı zamanda büyük insan olduğunu kaydetti.
Akif'in, ''bir muhtestem ahlak örneği'' olduğunu belirten Günay, ''Akif'in şairliğini, vatanseverliğini örnek aldığımız kadar, gençlerimize Akif'in bu insan tarafını, ahlak tarafını, sonsuz ve kıyaslanmaz vatanseverlik tarafını anlatmak gibi bir borcumuz var'' dedi.

Günay, Nazım Hikmet'in, Kurtuluş Savaşı Destanı'nda Akif'ten söz ederken, ''Akif inanmış insan, bir büyük şair'' diye yazdığına işaret ederek, şöyle devam etti:

''Bilmeyenler, bilmedikleri için cahil sıfatını hak edenler Akif'e inanılmaz biçimde bühtan ediyorlar. Akif inanmış bir insandı, samimi bir Müslümandı ama kesinlikle mürteci değildi. Akif'in inançları asra uygundu. Geriye dönük değil, ileriye dönüktü. İslam dünyasının tanıdığı en büyük reformculardan, değişimcilerden biriydi. Akif bir toplumcuydu. Toplumun dertlerini dert edinen ve toplumun bütünü ileriye taşımak noktasında inançlarımızı hareket noktası yapmaya çalışan bir büyük... Kendi mütevazı çapı içinde bir müçtehitti.''

Günay, Mehmet Akif Ersoy'un büyük bir vatansever olduğunu, ama hiçbir biçimde insanların ayrımından yana olmadığını söyledi.

''İnsansanız, hele hem insan hem İslamsanız hiçbir ayrıma tabi tutulmadan o büyük kardeşliğin içinde yer alabilirdiniz'' diyen Günay bu nedenle İstiklal Marşı'nda, zaman zaman iç kafiye olarak geçen ''ırk'' sözcüğünün katiyen kavgayı, ayrımcılığı, herhangi bir kavmin başkasına üstünlüğünü ifade etmediğini belirtti. Günay, Akif'in, tümüyle milleti, insanı bir gören anlayışın, büyük birlik anlayışının önemli temsilcilerinden biri olduğunu dile getirdi.

-TİRYAKİ'NİN KONUŞMASI-

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise birçok yabancı ülkede şair ve sanatçıların yaşadığı mekanların, hatta kahve içtikleri yerlerin bile müzeye dönüştürüldüğünü, ancak Mehmet Akif Ersoy'un hayatının bir kısmının geçtiği Tacettin Dergahı çevresinin perişan halde olduğunu anlattı.
Bu durumu değiştirmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı ile harekete geçtiklerini belirten Tiryaki, bölgenin müze parka dönüştürüldüğünü, çevredeki 150 yapının restore edildiğini ve alanın park haline getirildiğini söyledi.

Altındağ'daki tarihi ve turistik yerleri ayağa kaldıracaklarını ifade eden Tiryaki, Mehmet Akif Ersoy Kültür Parkı projesinin hayata geçirilmesiyle omuzlarından büyük bir yük kalktığını da sözlerine ekledi.

Daha sonra, kurdelesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın kestiği parkın açılışına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Seyfi Saltoğlu, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Elif Bağatır adlı bir çocuğun İstiklal Marşı'nın tamamını okuduğu törende, seğmenler de gösteri sundu.

Hacettepe Üniversitesi ile Mehmet Akif Ersoy Evi arasında kalan 15 bin metrekare üzerine kurulan parkta, Tankut Öktem ve diğer bazı heykeltıraşların ''sanat değeri taşıyan eserleri'' de yer alıyor.

KIRIKKALE'DE MEHMET AKİF ERSOY LİSESİ'NDE ANMA

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Günü dolayısıyla Kırıkkale'de, Milli Şair'in adını taşıyan lise tarafından da anma etkinliği düzenlendi.

İl Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Mehmet Akif Ersoy Lisesi Müdürü Mesut Kutlay, Milli Şair'in her alanda gönlü geniş, bir o kadar da kişilikli, şahsiyetli ve vatanı için her türlü cefaya katlanmış biri olduğunu söyledi. Kutlay, Ersoy'un, o dönemde kendisine verilmek istenen 500 liralık ödülü kabul etmeyecek kadar maneviyat zengini, hayatını bu ülke, bu millet ve istiklal için cömertçe harcayabilecek yüce bir şahsiyet olduğunu kaydetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Zengin ise, İstiklal Marşı'nın tarihçesi hakkında bilgiler vererek, Şair Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı'nın 724 şiir arasından seçilerek milli marş olarak kabul edildiğini hatırlattı. Zengin, İstiklal Marşı'nın vatanperver bir insanın içinde taşıdığı ruh hali ile yazıldığını anımsatarak, ''öyle bir ruh ki, milletin kanı pahasına kazandığı bağımsızlık mücadelesini para karşılığı yazmayacak derecede yüce bir ruh, öyle bir şuur ki milletin verdiği mücadelenin destanını millete armağan ederek, 'kendi kitabımda yayınlamam' diyebilecek bir şuurdur'' sözleriyle Mehmet Akif Ersoy'u anlattı. Zengin, Mehmet Akif Ersoy'un ''Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı'nı yazdırmasın'' sözlerini de dile getirdi.

Mehmet Akif Ersoy Lisesi tarafından organize edilen programda, kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ödülleri verildi. Ardından, İstiklal Marşı'nın tarihçesi ve Kurtuluş Savaşı'nı konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Programın sonunda ise, Mehmet Akif Ersoy'u İstiklal Marşı'nı yazmaya yönelten olayların anlatıldığı, öğrencilerin sahneye koyduğu İstiklal Bülbülü adlı oyun sergilendi. Oyunda, Mehmet Akif'in milli marş yarışmasına katılmaya davet edilmesi ve Şair'in para ödülü nedeniyle önce yarışmaya katılmak istememesi, ardından İstiklal Marşı'nı yazması ve para ödülünü kabul etmemesi canlandırıldı.

Kültür Merkezi Salonu'ndaki törene, Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Danış, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Zengin, şube müdürleri, il idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious