'Allah'ı inkar' tehdidine hapis cezası

'Allah'ı inkar' tehdidine hapis cezası.14014
  • Giriş : 12.03.2009 / 15:02:00

Allah'ı inkar etmelerini isteyen, aksi durumda kötü not vermekle tehdit eden felsefe öğretmenine soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın Vladivostok bölgesinde öğrencilerinden Allah'ı inkar etmelerini isteyen, aksi durumda kötü not vermekle tehdit eden felsefe öğretmeni hakkında savcılık soruşturma başlattı. Öğrenci haklarını ihlal etmekle suçlanan öğretmen suçlu bulunması durumunda beş yıl hapis yatacak. Öğretmenin davasının görüleceği bölge mahkemesindeki dava ilgi ile izleniyor.

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre savcılıktan yapılan açıklamada, "Felsefe derslerinde öğretmenin defalarca öğrencilerden inançlarını değiştirmelerini istediği, ve ateist olmalarını talep ettiği için hakkında dava açıldı." denildi.

Savcılık öğretmenin inanan çocukları şizofren hasta olarak nitelediğini kaydederek, "Öğretmen inananların normal toplumda yaşamamalarını, onların evlerine kapanarak ibadetleri ile meşgul olmaları gerektiğini iddia ediyor. Öğretmenin inanan çocukları şizofren hasta olarak niteleyerek dersten çıkmaya zorladığı da tespit edildi." bilgisini verdi.

Ren TV'de yer alan haberde de felsefe öğretmeni Vladislav Radçenko ilk derse girdiğinde öğrencilerden Allah'a inananların ellerini kaldırmasını istemiş. Elini kaldıran öğrencileri şizofren olarak niteleyen öğretmen, kendisinin doktor olduğunu ve bu hastalıktan onları kurtaracağını ifade etmiş.

Cihan Haber Ajansı'na olayla ilgili açıklamada bulunan Rusya Ortodoks Kilisesi basın bürosu başkan yardımcısı Mihail Moisiyev gelişmeleri 'inanç ve vicdan özgürlüğüne yönelik çirkin bir olay' olarak niteledi. Sivil toplum kuruluşlarını göreve çağıran Moisiyev, "Gerekli adli soruşturma sürdürülmelidir. Suçlu bulunması durumunda sanığa gereken ceza verilmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*