'Allah'ın Kızları'na beraat kararı

'Allah'ın Kızları'na beraat kararı.14387
  • Giriş : 25.06.2009 / 16:46:00

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, ''müşteki'' Ali Emre Bukağılı ile sanık Nedim Gürsel'i avukatlarının temsil ettiği duruşmada, kararını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Allah'ın Kızları'' adlı kitabın yazarı Nedim Gürsel, hakkında ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçundan açılan davadan beraat etti.

Hakim, TCK'nın 216. maddesine göre, ''dine salt yüz çevirme, soyut ret veya saygısızlık ifade eden bir davranışta bulunma veya bu yönde sözler sarf etmenin, suçun gerçekleşmesi bakımından yeterli olmadığını, fiilin suç teşkil etmesi için bunların ötesinde ağır ve yoğun bir tarzda kin ve düşmanlığa tahriğin var olması gerektiğini, kamu güvenliğinin bozulması tehlikesinin somut olgulara dayalı varlığının gerekli olduğunu'' belirtti.

İfade özgürlüğü ile bu tip suç arasında açık ve mevcut tehlike olması halinde ceza verileceği öngörüldüğünden, AİHM içtihatlarına göre ifade özgürlüğü bakımından suç değerlendirilmesinde açık mevcut tehlike ve yakın tehlike unsurunun TCK'da yer alan salt dine hakaretin cezalandırma açısından, bu şekilde yeni TCK ile farklı mahiyet arz ettiğini ifade eden hakim, sanığın romanın bütünü içerisinde suç kastının bulunmadığı, suçun TCK'nın 216. maddesinde belirtilen ve özellikle maddenin TBMM gerekçelerinde açıklandığı şekilde yasal unsurunun oluşmadığı sonucuna vararak, sanığın beraatına karar verdiğini bildirdi.

Ali Emre Bukağılı'nın şikayeti üzerine yazar Nedim Gürsel hakkında ''Allah'ın Kızları'' adlı kitabına ilişkin hazırlanan iddianamede, kitapta, Allah, peygamber, kutsal kitap, dince kutsal sayılan değerlere hakaret ve olay içeren ifadeler olduğu öne sürülüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*