Allerji

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Sokaktaki her 4 insandan bir tanesi allerjik bünyeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alerji Hastalıkları ve Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Ozangüç, uzman doktor nezaretinde tedavi edilmeyen alerji hastalıklarının ilerleyen zamanda hastalar için büyük sorun oluşturabileceğini söyledi.

Prof. Ozangüç, alerjik hastalıklara genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğunu, kesinlikle bu gibi hastalıklarını uzman doktor eşliğinde tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ozangüç, "Alerjik hastalıkların genetik olmalarının yanında çevresel faktörlerin önemli etkisi var. Özellikle sanayi kuruluşlarının artmasıyla birlikte çevre kirliliği alerjiyi tetikleyici etkenler. Endüstriye paralel olarak alerjik hastalıklar artmakta. Sokaktaki her 4 kişiden birisi alerjik bünyeli olarak kabul ediliyor. Türkiye'de poliklinik hastaların ön sıralarında alerjik hastalıklar önde gelir. Hayatın herhangi bir döneminde insanların alerjik hastalığa yakalanması mümkün." dedi.

Alerji ve dermatoloji uzmanı bulunmayan yerlerde alerji testi yapıp aşı uygulayan çeşitli hekimler olduğunu bunun yasal olarak mümkün olmayacağına dikkat çeken Ozangüç, vatandaşların da bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious