Alman basını: Çenesi düşük bir Erdoğan!

Alman basını: Çenesi düşük bir Erdoğan!.11391
  • Giriş : 11.02.2008 / 13:45:00
  • Güncelleme : 11.02.2008 / 13:50:12

Alman basını Başbakan'ın gövde gösterisine çok öfkelendi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türklerle bir araya geldiği Köln’deki buluşması Alman gazetelerinde büyük yer buldu. Ayrıca Türkiye’deki türbana yönelik düzenlemeyi de değerlendiren Alman gazetelerinde, dikkat çekici yorumlar yer aldı.

Alman Yayın Kuruluşu Deutsche Welle'nin internet sayfasında yeralan Alman gazetelerindeki haber ve yorumlar şöyle:

WESTDEUTSCHE ZEITUNG: "ERDOĞAN, CENAZE TÖRENİ NEDENİYLE SESİNİ BİRAZ KISABİLİRDİ”

Erdoğan’ın Köln’de yaptığı konuşmayı eleştiren Westdeutsche gazetesi şu değerlendirmeyi yaptı :
"Önyargılı bir Türk basını, çenesi düşük bir Erdoğan ve hakarete uğramış bir cumhuriyet. Hayır, Almanya’da dürüstçe barışçıl bir birliktelik için çaba gösteren insanlar için maalesef iyi bir gün değildi. Ludwigshafen’da ortaya çıkan duygu dolu manzara, gürültüyü bir yana bırakmayı gerektiriyor. Bir anne oğlu için ağlıyor, bir adam karısı için, bir ağabey kızkardeşi için. Dokuz kişi alevler içinde can verdi, yakınlarının acısı sınırsız olmalı. Erdoğan, cenaze töreni nedeniyle sesini biraz kısabilirdi. Güçlü sözleriyle yeniden sahne almak için bugünleri kullandı. Ne yangın kurbanları ne de Almanya’daki milyonlarca göçmen bunu hak ediyor."

FLENSBURGER TAGEBLATT: "ERDOĞAN DİKKATİ BAŞKA BİR YÖNE ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR"

Flensburger Tageblatt gazetesi ise, Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’de yaşanan sorunlardan dikkati dağıtmak istediğini öne sürdü. Gazetenin yorumunda şöyle denildi :
"Türk Başbakanı neye ulaşmak istiyor? Erdoğan, onu dinleyen duygusal insanlara verdiği öğütlerle iyi bir hizmet sunduğunu ya da bir bakış açısı getirdiğini kanıtlamıyor. Dışardan bakıldığında sağı sollu belli olmayan bir izlenim yaratıyor. Ama sadece kendine faydası var ve yasla seçim kampanyasını birbirine karıştırıyor. Erdoğan, ülkesinde yaşanan sorunlardan dikkati başka bir yöne çevirmek için Almanya’da açıkça güçlü adamı oynuyor."

COBURGER TAGEBLATT : "ÜNİVERSİTELER DAHA DİNCİ OLURSA GERGİNLİK TIRMANABİLİR"

TBMM’de kabul edilen türban düzenlemesi de Alman gazetelerinde tartışılıyor. Coburger Tageblatt’ın değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı:
"Bu kararın iki sonucu olabilir. Biri kötü: Üniversiteler şimdi daha dinci olursa gerginlik tırmanabilir. Bu durumda da askeri karar ortaya çıkabilir. Diğeri ise iyi: Yüksekokullar, misyonerleşmenin merkezi olmayacaklardır."

RHEİNİSCHE POST: "ALMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLERİN ALMANCA ÖĞRENME ÇAĞRISI ÇOK GEREKLİYDİ"

Rheinische Post gazetesinin yorum sayfasında ise Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında verdiği mesajlara dikkat çekiliyor:
“Erdoğan’ın Köln’de tamamladığı ziyareti sırasında Almanya’da yaşayan Türklerin Almanca öğrenmesi gerektiği yönündeki çağrısı çok gerekliydi. Ancak Erdoğan’ın Almanya’da Türk okul ve üniversitelerin kurulması talebi haklı bir gerekçeyle geri çevrildi. Zira bunlar uyuma katkıda bulunmak yerine ayrımı derinleştirir. Bazı politikacılar ciddiye almak istemese de Ren ve Ruhr bölgelerinde paralel toplumlar oluştu. Sorunlara yol açabilecek bu süreç ancak makul bir uyum politikasıyla engellenebilir. Göçmenlerin kendi kültürlerini terk etmeleri beklenemez. Ancak Alman toplumunun özgürlük ve kadın-erkek eşitliğine dayanan temel değerlerini anlamaya dönük irade göstermeleri istenebilir"

WESTDEUTSCHE ALLGEMEINE ZEITUNG: "AB REFORMLARINDA ADIM ADILMAZKEN BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA FAZLA ÇABA SARFEDİLİYOR"

Westdeutsche Allgemeine Zeitung gazetesi ise Türkiye’de üniversitelerde başörtüsüne ilişkin yapılan yeni düzenlemeleri değerlendiriyor:
"Başbakan Erdoğan önceliklilerinin ne olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa Birliği reformlarında bir yıldır hiçbir adım atılmıyor. Başörtüsü konusundaysa Erdoğan çok daha fazla çaba ve cesaret gösteriyor. Süreç henüz bitmedi, Anayasa Mahkemesi ve belki de generaller de söz söyleyecek. Ayrıca Erdoğan’ın karşısına aldığı kesim bir hayli güçlü. Özetle Erdoğan ülkesinin riskli bir ayrışmaya sürüklüyor. Sonunu kimse öngöremiyor. Bütün bu gerçekler ışığında Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın başörtüsü yasağını kaldırarak Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecindeki bir yükümlülüğünü daha yerine getirdiğini söylemesi saçma"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious