Alman büyükelçi Batman'da temel attı

Alman büyükelçi Batman'da temel attı.16154
  • Giriş : 01.07.2009 / 20:48:00

Batman Belediyesi Atık su arıtma tesisi merkeze bağıl ikiztepe köyü yakınlarında düzenlenen törenle atıldı. Törene Alman büyükelçi de katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Düzenlenen temel atma törenine DTP Genel başkanı ve Eş başkan Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Eckart Cuntz, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, İl başkanı Ahmet Solmaz ile çok sayıda sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Batman Belediye başkanı Nejdet Atalay su ile ihtiyaçların giderildiği ve oluşan atıkların Dicle'ye temiz şekilde akıtılması için bu tesis'in önemi büyüktür. Bu vesile ile Belediyelerimiz halka hizmeti görev olarak bilmektedir” dedi. Daha sonra Kürsiye gelen Almanya'nız Türkiye Büyükelçisi Ecart Cuntz ise”Almanya kalkınma Bankası Güneydoğu illerinden Diyarbakır, Siirt ve Batman'da yatırım yaparak Türkiye ye bu alanda toplam bir Milyar Euro yatırım yaptığını” söyledi.

TÜRK: KÜRTLER TÜRKLERLE KARDEŞÇE YAŞAMAK İSTİYOR

Teme atam töreninde konuşan DTP Genel Başkanı ve Eş Başkan Mardin Milletvekili Ahmet Türk “ Belki Ortadoğu'da petrol savaşları olmadı. Ama korkarım ki yarın bu coğrafya da su savaşları çıkabilir. Bu nedenle suyu kullanırken geleceği de düşünerek bu günden tedbirlerin alınması farz bir durum olarak görmemiz gerekir. Tabi bizim özlediğimiz dünya bu coğrafya da halkların özgürleşmesi insanların özgürce yönetime katılması, işte biz bu nedenle parti olarak demokratik özerklik projesinden söz ediyoruz. Nedir bu proje? Halklarımızın yönetime katılması,halklarımızın Kürt coğrafyasında sosyal ekonomik, kültürel alandaki kararları halkımızın söz ve karar sahibi olmasını ve bu kararlara katılmasıdır. Bundan böyle de Kürtler Türklerle kardeşçe yaşamak istiyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Belediye başkanı Nejdet Atalay, DTP Genel başkanı Ahmet Türk ve Almanya'nın Türkiye Büyük Elçisi Eckart Cuntz birlikte butona basarak temele ilk harcı koydular. Tören verilen kokteylle sona erdi.

Bir yılda bitirilmesi hedeflenen Batman Belediyesi atık su arıtma tesisisin toplam 20.5 milyon Euro'ya mal olacağı belirtilirken bu kredi Alman kalkınma Bankası kredini 9 milyon Euro'sun hibe olarak verdiği açıklandı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*