Alman dağcılar PKK'yı karıştırdı! Neden mi?

Alman dağcılar PKK'yı karıştırdı! Neden mi?.10334
  • Giriş : 24.07.2008 / 13:06:00
  • Güncelleme : 24.07.2008 / 12:57:33

Alman dağcıların kaçırılması ve daha sonra serbest bırakılması PKK'da iç hesaplaşmaya meydan verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağrı Dağı tırmanışında PKK'lılar tarafından kaçırılan 3 dağcının Türk güvenlik güçlerine teslim edilmesi, PKK içinde hesaplaşma başlattı.

Ağrı Valisi Mehmet Çetin, yaptığı açıklamada, teröristlerin kaçırdıkları Almanlarla birlikte yabancı ülke topraklarına geçişlerini önlemek için "çok özel operasyonlar yapıldığını" belirtti. Vali Çetin, "En büyük amaçları, Almanları Kuzey Irak'a geçirmek, orada pazarlık konusu yapmaktı. Bunu başaramadılar" dedi.

2 gün hiç telsiz konuşması yapmadılar

Vali, Mehmet Çetin, Almanları kaçıran teröristlerin, yerlerinin belli olmaması için iki gün hiç telsiz konuşmaları yapmadığını belirtti. Vali, Alman yetkililerin de PKK'ya karşı "tavizsiz bir politika izlediklerini", Alman makamlarıyla da sıkı bir işbirliği yapıldığını kaydetti.

PKK'nın "Serhat Eyaleti" adını verdiği Ağrı'yı da içine alan bölgede, kısa süre önce PKK'nın en önde gelen iki elemanının öldürüldüğünü, öldürülen teröristin yerine sözde "Eyalet Sorumlusu" görevlendirdiğini kaydeden Vali Çetin, "Bu kişi, sorumlu olarak atandığı için seviniyordu. Kendisini göstermek için böyle bir eylem yaptı. Şimdi, başarısıçzlığı nedeniyle kendisinden hesap soruluyor" dedi.

Alman dağcıları, Kuzey Irak'a geçirmek için girişimleri boşa çıkarılan PKK'lılar, dağcıları pazarlık sonucu Alman makamlarına verme girişimleri de sonuçsuz kaldı. Çıkış noktaları kapanan teröristlerin, dağcıları serbest bırakacağına ilişkin bilgilerden de jandarma ve Emniyet yetkilileri haberdar oldu. Almanların bırakılacağı muhtemel yere önceden jandarmalar gönderildi.
"Bunun hesabı sizden sorulacaktır"

PKK'nın "Roj" adı verilen ana telsizi ile sözde "Serhat Eyaleti" arasında yapılan konuşmada, Alman dağcıların bırakılış biçiminin hesaplaşması da yapıldı. Güvenlik birimleri tarafından dinlenen ve bir bölümü Ankara'ya bildirilen telsiz konuşmasında şunlar yer aldı:

- Roj: Almanları niçin bıraktınız?

- Serhat: Mecbur kaldık. Çok sıkıştık. Çıkış yollarımız tutulmuştu.

- Roj: Kuzey Irak'a getiremez miydiniz? Oradan ses verirdik.

- Serhat: Mümkünatı yoktu.

- Roj: Madem, çıkış yapamadınhız, Almanları Almanlara teslim etseydiniz. Bunun pazarlığını yapsaydınız?

- Serhat: Bu da imkansızdı. Biz, bir köylüyle bunları tepeye doğru gönderdik. Orada, askerler bulunuyormuş. Haberi nereden aldılar onu da bilmiyoruz. Biz, T.C askerlerine teslim etmedik.

- Roj: Buradan kazançlı çıkalım derken beceriksizliğiniz, korkaklığınhız yüzünden zararlı çıktık.

- Serhat: Ama yapacak bir şeyimiz yoktu. Çıkışımız yoktu.

- Roj: Bunun hesabı sorulacaktır.

PKK’nın Ağrı Dağı’nda gerçekleştirdiği eylemin başında “Hamza” kod adlı teröristin olduğu, bu kişilerin kaçırdıkları Almanların üzerinde ki para ve kıymetli eşyaları da aldıkları öne sürüldü.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*