Alman dergisinde tam sayfa Ergenekon

Alman dergisinde tam sayfa Ergenekon.13300
  • Giriş : 12.06.2009 / 16:42:00

'Die Zeit' gazetesi Türkiye'de yargılanma süreci devam eden Ergenekon Terör Örgütü'ne tam sayfa ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetenin haberinde Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin de ele alındığı yazıda Ergenekon Terör Örgütü için, “Ergenekon-Ağı Türkiye'yi düşmanlarına karşı – Kürtler, Hıristiyanlar, Yahudiler, Avrupa Birliği, Amerika – korumak istedi ve bunun için Türk vatandaşlarını terörize etti” dendi.

Güneydoğuda faili meçhullere kurban gidenlerin aile fertlerinden bazılarının görüşlerine de yer verilen haberde 1990'lı yılların başlarında Türkiye'de 15 bin civarında insanın faili meçhullere kurban gittiğinin altı çizildi. Bu cinayetlerden varlığı bugüne kadar Genelkurmay ve Jandarma tarafından inkar edilen JİTEM'in sorumlu olduğuna işaret edilirken ancak günümüzde bu cinayetlerin gün yüzüne çıkmaya başladığı ve bu dönemin mağdurlarının artık konuşmaya başladığı belirtildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın muhafazakar hükümetinin de desteği ile o dönemin bugün artık adım adım aydınlatıldığı ifade edilirken, “Asker, güvenlik güçleri ve bürokrasiden oluşan ve kendini hukuk ve kanunların üstünde gören derin devlet olgusu artık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti altında ortaya çıkıyor” dendi. Ancak ordunun hükümete karşı tutumunun Ergenekon soruşturmasında da devam ettiği vurgulandı. Ölüm kuyularının da açıldığı belirtilirken, “Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923 yılından bu yana ortaya çıkarılan devlet cinayetlerinin en karmaşığı” değerlendirmesinde bulunuldu.

Ancak Ordu içinden güçlerin bu süreci engellemeye çalıştığı da ifade edildi. Konuyla ilgili olarak, “İnsan hakları kuruluşları generalleri soruşturmaları mümkün olduğunca engellemeye çalışmakla suçluyor. Ancak ulusalcı-kemalist elitler ve onların kitlesel medya araçları ise buna karşılık hükümeti siyasi bir intikam peşinde olmakla suçluyor” dendi.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*