Alman ders kitapları entegrasyonu engelliyor

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Eğitimbilimci Thomas Höhne, 20 yıldan fazla bir süredir göçmenlerin çoğu ders kitaplarına gettolarda yaşayan, problemlerle dolu hayatı olan ve dil zorluğu çeken kesim olarak taşındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Goethe Üniversitesi'nin okul kitapları üzerinde yaptığı "Yabancı Manzaraları' adlı araştırma, ders kitaplarında gösterilen yabancı imajının entegrasyonu teşvik etmekten ziyade farklılıkların altını çizdiğini ortaya çıkardı.

En çok acı çekenlerin göçmen çocuklarının olduğunu vurgulayan Höhne, bu çocukların üçüncü hatta dördüncü nesilden olduğunu, bununla birlikte hala okulun normal fertleri olarak görülmediğini kaydetti.Özellikle Bavyera ve Hessen eyaletlerindeki okullarda kullanılan ders kitaplarında Almanya göç ülkesi olarak tanıtılmazken, Alman toplumunun entegrasyon isteği de kendini göstermiyor. Thomas Höhne, özellikle Bavyera eyaletindeki ders kitaplarında yabancı diyarlardan yeni bir çevreye gelen ve herşeye yeni başlayan Mehmet ve Ali tiplemelerinden yola çıkılarak Türk çocuklarının 'Alman gözler için seyir objesi' olarak gösterildiğini ifade etti.

"Göçmenler sürekli yabancı olarak gösterildiği için entegre olmaları engelleniyor" diyen Höhne, başka eğitimbilimcilerle birlikte hem ders kitaplarını hem de gazeteleri araştırmış. Araştırmaları sonucunda Almanların ve göçmenlerin ‚"biz" ve "onlar" ile "Alman" ve "yabancı" olarak kategorize edildiğini farkeden araştrımacılar, yabancılardan kastedilenlerin daha çok Türkler olduğunu söylüyor.

"Yabancı Manzaraları' adlı çalışmadan çıkan bir diğer sonuç ise, medyada göçmenlerin yük olduğunu söyleyen yada ima eden haber, istatistik, resim ve karikatürlerin ders kitaplarına da taşınmış olması. 90'lı yıllardan itibaren okul kitaplarında göçmenlerin ‚Yabancıları anlamak' parolasıyla kültürelleştirildiğini folklorize edildğini söyleyen bilimadamları iyi niyetlerle yapulan bu çalışmaların aslında problemli olduğunu dile getirdi. Başka kültürlere folklorik ve turistik bakışın doğru olmadığını söyleyen araştırmacılar, böyle bir ders anlayışıyla göçmen öğrencilere "kurban" ya da anlaşılmayan konularda yardım eden kişiler rolünün biçildiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious