Alman Dişişleri Bakanı geliyor

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in 6 Eylül Çarşamba günü Türkiye'ye gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alman "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" adlı gazete, "Ortaklaşa teröre karşı - Steinmeier ve Dışişleri Bakanı Gül'ün girişimi" başlığıyla verdiği haberde, Steinmeier ve Gül'ün 7 Eylül Perşembe günü İstanbul'da Ernst-Reuter girişimini tanıtacaklarını yazdı. Bilim adamlarının, oyuncuların, şarkıcıların ve politikacıların da katılacağı girişim kapsamında, kültürel ve dini anlaşmazlıkların giderilmesi konusunda çeşitli projelerin yer aldığı belirtildi.

Steinmeier gazeteye yaptığı açıklamada, karikatür krizinin, karşılıklı saygının ve kültürel anlayışın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade ederek, "Suikastçilere karşı diyalog toplantılarının faydası olmayacağı kesin. Ancak şu da kesin: Pratik ve somut işbirliği uzun vadede teröre karşı mücadelede önemli katkılar sağlayacaktır" dedi. Türkiye ile daha iyi bir diyalog sağlanması için Türkiye'nin AB üyeliğinin şart olup olmadığı şeklindeki bir soruya karşılık da Steinmeier, hiç kimsenin Türkiye'nin "Avrupa perspektifi" konusunda tereddüttü olmadığını belirterek, "Bu nedenle Türkiye kültürler arasında bir köprü vazifesi de görebilir" şeklinde konuştu.

Gazetenin haberinde, karşılıklı kültürel ve dini anlayıştaki eksikliklerin, Alman ve Türk medyaları arasında daha iyi işbirliği ve gençler arasında değişim yapılarak giderilmesinin hedeflendiği belirtildi. Bu amaçla Türkiye'de bir Alman-Türk Üniversitesi'nin kurulmasının da amaçlandığı, projeyi destekleyenler arasında ünlü oyuncular Mario Adorf ve Renan Demirkan'ın da bulunduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious