Alman efsanesi Klinsmann Bayern Münih'de

Alman efsanesi Klinsmann Bayern Münih'de.13020
  • Giriş : 11.01.2008 / 16:13:00

Bayern Münih açıkladı; Juergen Klinsmann 1 Temmuz'dan itibaren takımın yeni patronu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da bir halk kahramanı olan, futbolculuğu döneminde efsaneleşen Klinsmann neden bu kadar değerli bir isim. İşte Klinsmann ile ilgili beş önemli detay.

* Almanya Milli Takımı'nın başına getirildiğinde tecrübesi yoktu ve kimse 2006 Dünya Kupası'nda ciddi bir başarı beklemiyordu. Ama O'nun liderliğindeki Almanya evlerindeki kupada 3. olmayı başararak büyük bir işe imza attı.

* 23 yıllık futbolculuk kariyerinde, Stuttgart, Inter, Tottenham Hotspur ve Bayern Münih formaları giydi.

* Almanya Milli Takımı ile 108 maça çıktı ve 47 gol kaydetti. Batı Almanya'nın 1990'da Dünya Kupası'nı kazanmasına yardımcı oldu. 1996'da da Almanya ile Avrupa Şampiyonu oldu.

* Kaliforniya'da yaşayan Klinsmann tam beş dil konuşabiliyor; Almanca, İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca.

* İngiltere'de de çok önemli bir figür. Steve McClaren'in görevden alınmasının ardından adı İngiltere Milli Takımı için geçmişti. Uzun süre Chelsea ve Liverpool ile de anıldı.

HALK KAHRAMANI

"Almanya Milli Takımı'nın eski çalıştırıcısı Juergen Klinsmann 1 Temmuz'dan itibaren Bayern Münih'in başında olacak" ifadesiyle Bayern Münih'in resmi internet sitesinden duyurulan haber ile Avrupa'nın gözü Kaliforniya'da yaşayan Alman kahramanına çevirildi.

43 yaşındaki Klinsmann, Bayern taraftarı ve camiası tarafından yakından tanınan bir isim. Başarılarla dolu futbolculuk kariyerinin 1995 ile 97 yılları arasındaki kısmı bir Bayern Münih sayfası. Bayern'deki iki yıllık kariyerinde takımın UEFA Kupası ve Bundesliga'yı kazanmasını sağladı.

Galatasaray'ın eski yıldızı Fransa Milli Takımı'nın gözdesi Franck Ribery ile İtalyan yıldız Luca Toni'nin de alınması ve 70 milyon euro harcanmasının ardından beklenen başarının yakalanamaması Hitzfeld döneminin sonu olurken, Klinsmann sayfasının açılmasını sağladı.

Her ne kadar bu sezon Bundesliga'nın ilk yarısını zirvede tamamlamış olsalarda, Werder Bremen'in sadece averajla üstelerinde olmaları Bayern yönetimi için yeterli olmadı ve Hitzfeld'e de en azından sezon sonunda yol gözükmüş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious