Alman gazeteci Lau'dan açıklama

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Haftalık Die Zeit gazetesinin redaktörü Jörg Lau, Alman basını hakkında özeleştiride bulundu. Lau, basında Müslümanlar hakkında olumlu haberlere yeterince yer verilmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lau, "Medyada bu kötü haber anlaşışı ama genel bir problemdir. Yani kötü bir haberin gazetede yeniş bir şekilde yer alma olasılığı olumlu bir habere nazaran daha yüksek. Şu bir gerçek, Müslümanlar veya göçmen kökenliler hakkında olumlu haberlerin sayısı düşük. Özellikle örnek Müslümanlar hakkında daha fazla haberler yayınlanmalı." dedi.
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 'Avrupa'da Müslümanlar' isimli sempozyumda 'İslam ve medya' başlıklı toplantıda konuşmacı olarak yer alan Lau, "Almanya'daki Türk basını ilk dönemlerde Müslümanlar hakkında herhangi bir haber yayınlandığında hemen savunmaya geçiyordular. Türk gazetelerinde "Müslümanlar bizim adamlarımız olduğundan onları korumalıyız." anlayışı hakimdi. Ancak Türk basını olaylara bu şekilde yaklaşmaları mevcut problemlerinin objektif bir şekilde masaya yatırılmasını engeldi." dedi. Lau, Almanya'da yayın yapan Türk basınındaki son zamanlardaki değişikliği ise şu şekilde yorumladı, "Müslümanlarla ilgili yaşanan sıkıntıların çözüme için tabii ki özellikle Türk basınına ihtiyacımız var. Şu an mesela Almanya'daki Türk basını 'savunma psikolojisinden' kurtuldu veya kurtulmaya çalışıyor. Bu yüzden Müslümanlar ve göçmenler hakkında daha objektif haberler yayınlamaya başladılar. Bu sevindirici bir gelişme." Türk basınının uyum konusundaki rolü de önemli olduğunu vurgulayan Lau, "Türk basını artık Almanca ek gazeteler veya Almanca dergiler çıkarmaya başladı. Böyle yayınlar yakın bir zamana kadar hiç yoktu. Bu ve buna benzer yayınlar tabii ki Almanya'da yaşayan Türklerin uyumu için önemlidir." dedi.
İzleyici olarak katılan WDR Türk servisinden sorumlu olan Erkan Arıkan'ın "Müslümanlar hakkında neden yalan yanlış haberlerin yayınlanmasına sebep olan gazetecilere izin veriliyor?" sorusunu cevaplandıran Lau, "Bunun önüne geçebilmek için mesela Alman medyasında daha fazla Müslüman ve göçmen kökenli gazetecilere yer almalıdır. İyi eğitim almış olan Müslüman gazetecilere ihtiyaç var." dedi.
Geçen sene Paris'teki banliyölerde göçmen kökenli gençlerin isyanı hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Nabila Ramdani ise, "Paris'te yaşanan şiddet olaylarında yine Müslümanlar hakkında yalan yanlış haberler yayınlandı. Fransız medyası maalesef tüm bu olanlardan İslamiyet sorumlu olarak gösterdi. Müslümanları rencide edecek çok sayıda haberler yayınlandı." dedi. Yayımcı Haras Rafiq ise, basında sürekli gündeme getirilmek istenen kültürler çatışmasına değerlendirirken, "Aslına bakacak olursanız, kültürlerin çatışmasından ziyade medyanın çatışması söz konusu. Medya mensupları artık olumlu haber yapma anlayışının ne kadar önemli olduğunu anlamalıdırlar. Sadece manşet uğruna toplumun huzurunu kaçırmamalıdırlar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious