Alman gazeteleri Erdoğan'ın sözlerini manşet yaptı

Alman gazeteleri Erdoğan'ın sözlerini manşet yaptı.14815
  • Giriş : 08.02.2008 / 13:40:00
  • Güncelleme : 08.02.2008 / 14:17:26

Alman gazeteleri, Erdoğan'ın 9 Türk'ün öldüğü Ludwigshafen kentine yaptığı ziyarete geniş yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bild gazetesi, ''Türkiye Başbakanı Alman yardımcılara teşekkür etti'' başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan'ın 8 dakika süreyle yanan binanın içine girdiğini ve dışarı çıktığında vatandaşları sakinleştirerek, ''Acımız çok büyük, ancak Alman polisi ve itfaiyesi yardım edebilmek için her şeyi yaptı, aksi takdirde acımız çok daha büyük olurdu. Üzüntümüz sessiz bir üzüntü olmalı. Her şeye rağmen bizi bir şeyin birleştirdiğini unutmamalıyız. Hepimiz insanız'' şeklinde konuştuğunu yazdı.

Erdoğan'ın daha sonra Alman polislerinin elini sıktığı belirtilen haberde, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı olan Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı Kurt Beck'in de, olayın en kısa sürede aydınlatılacağı konusunda güvence verdiği ifade edildi.

Haberde ayrıca, bazı öfkeli vatandaşların ''Mölln, Solingen, Ludwigshafen, ya yarın?'' şeklinde pankartlar tuttuğu, bir Almanın ise ''Biz katil değiliz'' diye bağırdığı kaydedildi.

''Frankfurter Allgemeine Zeitung'' gazetesi de, ''Erdoğan: Ludwigshafen yeni bir başlangıç fırsatı'' başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, Erdoğan'ın, öfkeli vatandaşları sakinleştirerek, Türk ve Alman vatandaşlarının, Ludwigshafen kentindeki acı olayı yeni bir barış ortamı yaratılması için başlangıç fırsatı olarak algılamalarını istediğini belirtti.

Frankfurter Rundschau gazetesi de birinci sayfadan ''Korku içindeki dostlar'' başlığıyla verdiği haberde, Ludwigshafen kentindeki yangının ardından politikacıların Türk-Alman ilişkilerinin bozulmasından endişe duydukları, Başbakan Erdoğan'ın da vatandaşları sakinleştirdiği ifade edildi.

B.Z gazetesi, ''Yangından sonra öfke'' başlığıyla verdiği haberde, yangın nedeniyle Türkiye'de de ''duyguların kabardığını'', 11 aylık yeğeni Onur'u yangından kurtulması için binadan aşağıya atan Kamil Kaplan'ın da, vatandaşları sakin olmaya çağırdığını yazdı.

Die Welt ve Berliner Morgenpost gazeteleri de, Erdoğan'ın Ludwigshafen kentindeki ziyaretine haberlerinde yer verdiler.

Erdoğan, Almanya'da temaslarını sürdürüyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious