Alman gazetesi KKTC'yi tanıttı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Alman Frankfurter Rundschau gazetesi, bugün yayımladığı bir seyahat ekinde KKTC'yi tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Akdeniz'de unutulan güzellik" başlığıyla verilen haberde, "Kuzey Kıbrıs"ın, Beşparmak Dağının ve çam ormanlarının güzelliğiyle gittikçe daha fazla turist çekmeye başladığı, Rum kesiminin AB'ye girmesinden sonra yabancı turistlerin rahatlıkla adanın güneyinden kuzeyine geçebildiği belirtildi.

Kıbrıs'taki Barış Harekatından sonra adanın kuzeyinin 30 yılı aşkın bir süredir tüm "arkeolojik hazineleriyle turistik dünya haritasında kör bir nokta olarak kaldığı" ifade edilen haberde, bugün KKTC'nin "uykusundan uyandığı", doğasının güzelliği nedeniyle çok sayıda turist çekmeye başladığı, bu gelişmenin adanın güneyindeki turizmcileri endişelendirdiği kaydedildi.

Kıbrıslı Türklerin, el değmemiş doğanın böyle kalması için çaba harcadığı, bunun gelecekte adanın güneyiyle yakınlaşılmasına da biraz katkı sağlayabileceği ifade edildi.

KKTC'de dünya kültür mirasına layık görülebilecek Bizans ve Roma döneminden kalma çok önemli eserlerin yavaş yavaş kaybolmaya yüz tuttuğu belirtilen haberde, adanın kuzeyini ziyaret eden turistlerin bu tarihi eserlerin arasında dolaşma imkanı bulduğu belirtildi.

KKTC'de gezilmesi gereken önemli yerler arasında Girne ve Magosa'daki tarihi yerler ve müzeler gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious