Alman hâkimin şeriat kararı

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Almanya'da "Kocam beni öldürecek. Bizi acilen boşayın" diyen Faslı kadının talebini Alman hâkim Kuran'ı gerekçe gösterip reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kocasından dayak yediği için Almanya'da mahkemeye başvuran Faslı kadına, Alman kadın hâkim Siz Fas kültüründe yetiştiniz. Böyle durumlar sizin kültürünüzde normaldir. Kuran'ın Nisa Suresi'ne göre kadının üzerinde erkek hâkimiyeti vardır" dedi.

HUKUK SKANDALI
Fas kökenli Alman vatandaşının avukatı Barbara Rojczyk Kuran referans alınarak verilen kararı "Skandal" olarak niteledi ve reddi hâkim talebinde bulundu. Medeni Kanun'a değil, davacının dini inancına göre verilen karara Alman hukukçular büyük tepki gösterdi.

PROTESTO EDİLMELİ
İLAHİYATÇILAR: Alman hâkimin kararına büyük tepki gösterdi...
BEYZA BİLGİN: "Ayet 'Bir darbe vurun' der. Hâkim protesto edilmeli."
SALİH AKDEMİR: "İslamiyette kadın- erkek eşit, boşanma hakkı var."
ZEKERİYA BEYAZ: "Ayetin anlamı öyle değil. Hâkimin amacı farklı."

Alman kadın hâkimden şeriat kararı

Almanya'da "Kocam beni öldürecek. Bizi acilen boşayın" diyen Faslı kadının talebini Alman hâkim Kuran'ı bahane edip reddetti.

Almanya'nın Frankfurt kentinde "Kocam beni tehdit ediyor. Bizi acilen boşayın" diyen Fas asıllı Alman kadını "Kuran'ın Nisa Suresi'nin 34. ayetine göre kadının üzerinde erkek hakimiyeti vardır. Bu yüzden acilen boşanmanıza gerek yok" diye reddeden ve Nisa suresine mahkeme kararında aynen yer veren kadın hâkim Datz- Winter Almanya'yı ayağa kaldırdı.
Alman basınının geniş yer verdiği karar için avukat Barbara Rojczyk, "Almanya'da Kuran'ın referans alınması hukuk skandalıdır. Almanya'da İncil hükümleri uygulanmıyor ki" deyip reddi hakim istedi.
Frankfurt Aile Mahkemesi'nde süren davada iki çocuk annesi 26 yaşındaki Fas asıllı Alman kadın Faslı kocasından ölüm tehditleri aldığını söyledi ve hâkimden kendisini bir an önce boşamasını istedi.
Ancak kadın hakim Datz-Winter bu istek karşısında herkesi şaşkınlığa düşüren bir karar verdi. Çiftin geldiği Fas'taki kültür çevresini dikkate alarak, burada geçerli olan uygulamalara dikkat çeken kadın hakim Datz-Winter Kuran'da Nisa Suresi'nin 34. ayetinde "Serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün..." dendiğini hatırlattı ve boşanmak için ortada acil bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.
Kadın hakim daha önce kadının boşanmak istediği kocasının eve yaklaşmasını yasaklayan tedbir niteliğinde bir ara karar aldığını, bu yüzden davanın normal süresinde sonuçlanacağını bildirdi.

'HUKUK SKANDALI'
Fas asıllı kadının avukatı Barbara Becker-Rojczyk, kadın hâkimin tutumunun ve boşanma davasını erkene almayı, Kuran'a dayanarak reddetmesinin tam manasıyla bir skandal olduğunu söyledi.
SABAH'a açıklama yapan avukat Becker- Rojczyk, Faslı müvekkilinin Almanya'da doğduğunu, Alman vatandaşı olduğunu ve "erkeklerin kadınlar üzerinde hakimiyet sahibi olmasını" reddettiğini kaydetti.
Rojczyk, şöyle dedi: "Ben Aile Mahkemesi'ne ocak ayında müvekkilim için adli yardım dilekçesi verdim. Şu ana kadar mahkeme konuyla ilgili mahkeme bir karar vermezken, Kuran'a atıf yapan bu ara kararı aldı. Fas'ta CSPS diye adlandırılan ayrı bir aile ve miras hukuku var. Bu aile ve miras hukuku geçtiğimiz yıllarda kadınlar lehine bir reforma uğradı. Hakimin bu kararda Alman Medeni Kanunu'nu değil de Kuran'ın ayetini referans alması Almanya gibi bir hukuk devletinde hukuk skandalıdır, yarın mahkeme kapısına insanlar İncil ile gelirse ne olacak?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious