Alman hükümeti de Başsavcı'ya tepkili

  • Giriş : 17.03.2008 / 16:16:00

Alman hükümeti, Türkiye'de Yargıtay Başsavcısının AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davayı ''anlaşılmaz'' bulduğunu ve bu kararı endişeyle karşıladığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman hükümet sözcü yardımcısı Thomas Steg, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi yöneticilere karşı da olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Yargıtay Başsavcısının kararı, bizim açımızdan anlaşılmaz ve biz bu kararı endişeyle karşıladık. AK Parti açıkça demokratik bir partidir ve geçen yıl yapılan son seçimlerde oyların yüzde 47'sini alarak açık bir şekilde en güçlü parti olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Yargıtay Başsavcısının kararı, Türk halkının iradesine karşı alınmış bir karar olarak değerlendirilmelidir.

AB'nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Olli Rehn, haklı olarak ve Alman hükümetinin görüşleri doğrultusunda Yargıtay Başsavcısının aldığı kararın AB'nin prensipleriyle bağdaşmadığını ve AB üyeliği müzakerelerini sürdürmekte olan bir ülke için kabul edilemez olduğunu söyledi. Türkiye'de medyanın yorumlarında ve ekonomik çevrelerin açıklamalarında şu ana kadar çok sayıda bu karara karşı çıkanların olması memnuniyet verici. Alman hükümetinin, bir siyasi partinin yasaklanması konusunda yüksek engeller getiren Türkiye'nin demokratik ve hukuk devleti yapısına ve prensiplerine güveni vardır. Anayasa Mahkemesinin Yargıtay Başsavcısının talebini izlememesini bekliyoruz.''

İsrail'de bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Başbakan Erdoğan'la bu konuda görüşüp görüşmediği şeklindeki bir soruyu da Steg, şöyle yanıtladı:

''Başbakan Merkel'in dünden bu yana İsrail'de olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle Merkel'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la doğrudan teması olmadı. Ancak tabii ki, Türkiye'deki Büyükelçi görüşmelerde bulundu. Merkel'in dış politika danışmanı da Erdoğan'ın Almanya'dan sorumlu danışmanlarıyla ve buradaki Türk büyükelçiliğiyle de görüştü. Bu görüşmeler ışığında, bu konudaki görüşlerimizi de açıkladık. Merkel ve kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanı da Almanya'ya döndükten sonra bu hafta içinde ne gibi temaslarda bulunacağımızı daha düşüneceğiz.''

Anayasa Mahkemesinin yasaklama talebini kabul etmesi durumunda ne yapacaklarının sorulması üzerine de Steg, şunları söyledi: ''Türk Anayasasını pek iyi bilmiyorum, ancak Anayasa Mahkemesinin de Almanya'daki Federal Anayasa Mahkemesinde olduğu gibi belirli bir çoğunlukla bu talebi kabul etmeleri gerektiğini buluyorum. Bu daha uzayacak bir süreç. Daha önce de dediğim gibi, Anayasa Mahkemesinin bizim için anlaşılmaz olan bu talebi kabul etmemesi beklentisi ve isteği içindeyiz. Bu nedenle davaya izin verilmesi ve bu konuda karşılıkla açıklamalar yapılması durumunda neler olabileceği konusunda spekülasyonlara girmek istemiyorum.''

İçişleri Bakanlığının bir sözcüsüyse Afganistan'ın doğusundaki Host eyaletinde bir Amerikan üssüne karşı girişilen intihar saldırısı düzenleyen kişinin, daha önce Almanya'nın Ansbach kentinde yaşayan Cüneyt C. (28) olduğunun kesinlik kazanıp kazanmadığı şeklinde yöneltilen bir soruya karşılık, bunun henüz araştırıldığını, bu konuda henüz kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious