Alman hükümeti ebeveyn parasını onayladı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Federal Aile Bakanı Ursula von der Leyen'in ebeveyn parası için hazırladığı yasa taslağını Federal Alman Hükümeti tarafından onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yöntemlerden biri de ebeveyn parası. Ebeveyn parasını öneren Leyen, Almanya'daki doğum oranının düşük olmasını bu şekilde aşılabileceğini ve yaşlanan Alman nüfusunu engellemek için ebeveyn parası iyi bir uygulama olduğunu düşünüyor. Alman bakanlar kurumunun gündeminde olan ebeveyn parası, siyasiler tarafından uzun süre değerlendirildikten sonra ebeveyn parası onayladı.

Almanya'nın kanayan yarısı olarak bilinen çocuk konusu kısa zamanda çözüm yollarına varılması için siyasiler erken davranarak ebeveyn parasını masaya yatırdı. Zira ebeveyn parası 2007 yılından itibaren yürürlüğe geçmesi hedefleniyor. Alman bakanlar kurumunda ebeveyn parasının onaylandıktan sonra bu konu birkaç hafta sonra Federal Almanya Parlamentosunda görüşülmesi için hazırlanıyor.

Ebeveyn parasının amacı ise çalışan aileleri de çocuk yapmaya teşvik etmek. Yeni uygulamaya göre, doğum iznine ayrılan çalışan annenin veya babanın 12 ay boyunca net kazancının yüzde 67'si ödenecek ve Alman hükümeti böylelikle ekonomik nedenlerden dolayı çocuk yapmak istemeyen ailelerin önüne geçeceğini umuyor. 12 aydan sonra anne ve baba birlikte 2 aylığına izine ayrılma imkânı verilecek ve bu zaman diliminde de aile ebeveyn parası alacak. Ebeveyn parası maksimum 1800 Euro olacak. Düşük gelirli aileler ise en az 300 Euro ebeveyn parası alacaklar.

---Yasada bir takım değişiklikler yapıldı---

Ön görülen ebeveyn parasında bazı siyasiler bir takım eleştirdikleri noktalar vardı. Bu eleştirilerin başında ise net kazancın nasıl hesaplanması geliyor. Aile bakanının önerisine göre, net kazancın belirlenmesi doğum öncesi alınan son 3 aylık maaşa bağlı. Fakat net kazancın bu şekilde hesaplanmasını bazı SPD'li ve CDU'lu siyasetçisi doğru bulmadı. "Bu yasa açığını fırsat bilen aileler sadece doğum öncesi çalışırlar" diyen siyasiler bu yasanın değişmesinden yana olduklarını belirtti. Siyasilerin bu düşünceleri değerlendirildikten sonra net kazancın hesaplanması ailenin son 12 ayda aldığı maaşa bağlı olduğunu kararlaştırdı. Bu gelişmeden memnun kalan siyasiler artık ebeveyn parası için bir engel görmediklerini belirtti.

Leyen, öne sürülen ebeveyn parasında bundan sonra herhangi bir değişiklik olmayacağını inandığını belirtirken, "Benim görüşüme göre, ebeveyn parasından bir değişiklik olmayacak. Mevcut yasa taslağı bu şekilde onaylanacağını düşünüyorum." dedi.

Yeni yasa değişikliği ile her 4 babadan biri çocuğun eğitimi için izine ayrılacağını düşündüğünü vurgulayan Leyen, "İş yerleri bu yeni değişikliğe kendilerini ayarlamalı, çünkü aileler dünyaya gelen çocukları için zaman ayıracaklar." dedi. Bakanlar kurumunda ebeveyn parasının yanı sıra en başta gelen konular arasında İçişleri bakanı Wolfgang Schaeuble'nin göçmen raporu geldi. Raporda göçmenler hakkında yapılan son gelişmeler ve değişiklikler değerlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious