Alman hükümeti tasarrufa gidiyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Alman hükümeti uzun süreli işsizlere ödenen yardımların suiistimal edilmesini önlemek için yeni bir yasa çıkarmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alman hükümeti, sosyal yardımdan geçinen uzun süreli işsizler ile ilgili düzenlemeleri tekrar gözden geçiriyor. Hükümetin bugün Hartz IV adıyla bilinen 'iş piyasası ve sosyal yardım' ile ilgili düzenlemelerde bazı yenilikleri görüşeceği bildirildi. Çıkarılacak yeni bir yasa ile Hartz IV adı altında uzun süreli işsizlere verilen sosyal yardımın suistimal edilmesi önlenmek isteniyor. Bu konuda özellikle bir arada yaşayan, ancak bütçeleri farklı olan ve dolayısı ile her ikisi de sosyal yardımdan yararlanan çiftlerin beraber olmadıklarını ve dolayısıyla her ikisinin de sosyal yardıma ihtiyacı olduğunu ispat etmesi gerekecek. Ayrıca kontroller de daha sıklaştırılarak sosyal yardımın haksız yere alınmasının ve suiistimal edilmesinin önüne geçilmesi hedeflenecek. Özellikle Job-Center isimli merkezlerde bir dış hizmet birimi oluşturularak bunlar uzun süreli işsizleri daha sıkı kontrol edecek. Ayrıca bu kurumlar işsizler ile ilgili diğer kurumlardan da bilgi alarak sosyal yardım suistimalinin önüne geçilmeye çalışılacak. Bu gibi önlemler ile hükümetin yılda 1.2 milyar Euro sosyal yardım harcamasını tasarruf etmeyi planladığı bildirildi.

Planlanan yasada ayrıca uzun süreli işsizlere daha hızlı bir şekilde yeni iş tekliflerinin sunulması öngörülüyor. Bunun hedefinin ise işsizlerin çalışmaya hazır olup olmadıklarının test edilmesi olduğu belirtiliyor. SPD'nin iş piyasası politikası uzmanı Klaus Brandner konuyla ilgili olarak Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada sosyal yardım alanlara gecikme olmaksızın iş imkanı veya beceri geliştirme kursları için teklifler sunulması gerektiğini söyledi. Aynı partiden Eckhard Fischer ise Tagesschau programına yaptığı açıklamada bu önlemlerin hedefinin işsizlerin çalışmaya hazır olup olmadığını test etmek olduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Ancak bizler uzun süreli işsizlerin bu durumlarına alışmasını istemiyoruz." dedi.

Konuyla ilgili teklifler, bu ay içinde netleşecek. Yeni yasanın 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor. Almanya'da federal hükümeti iş ve işçi bulma kurumuna 6.5 milyar Euroluk bütçe ayırırken bunun şimdiye kadar 3.5 milyar Euroluk kısmının kullanıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious