Alman istihdam piyasasına Dünya Kupası dopingi

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Almanya'da Mayıs ayında işsizlik rakamlarının sürpriz bir şekilde gerilemesi, istihdam için ümitleri de artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Federal İş Ajansı (Bundesagentur für Arbeit) tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayı işsizlik rakamları 255 bin gerileyerek 4 milyon 535 bin'e düştü. Yetkililer, bu rakamın bir yıl önceki işsizlik rakamlarının 349 bin gerisinde olduğunu söyledi. İşsizlik rakamlarının bir ay içinde yüzde 0,7 oranında gerileyerek yüzde 10,8'e düştüğünü belirten uzmanlar, bu oranın bir yıl önce yüzde 11,8 olduğunu hatırlattı. Buna paralel olarak istihdam edilenlerin sayısı, Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, 38,5 milyon kişiye yükseldi.

Federal İş Ajansı Başkanı Frank-Jürgen Weise, gelişmelerin sevindirici olduğunu ancak bu rakamların kalıcı olup olmadığını söylemek için vaktin henüz çok erken olduğunu ifade etti. Weise, işsizlik rakamlarının gerilemesinin yanı sıra, işyerlerinde kadro azaltışına gidilmesinin de yavaşlamış olmasının sevindirici olduğunu kaydetti. Mevsim şartları göz önüne alındığına işsizlik rakamlarındaki gerilemenin 93 bin gerileyip 4 milyon 596 diğini belirten Weise, Batı eyaletlerindeki gerilemenin 50 bin, doğu eyaletlerindeki gerilemenin ise 43 bin olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

Federal İş Ajansı'nın kayıtlarına göre, Almanya'nın batısında 3 milyon 46 bin kişi iş ararken, doğu eyaletlerinde bu rakam bir milyon 490 bine ulaştı. Nisan ayı rakamlarına oranla batı eyaletlerindeki işsiz sayısındaki gerileme 196 bin oldu. Doğu eyaletlerindeki gerileme ise 100 bin oldu. Aktüel kayıtlara göre batı eyaletlerindeki işsizlik oranı yüzde 9,2 iken, bu oran doğu eyaletlerinde yüzde 17,4'e ulaşıyor.

Glos: Gelişmeler umut verici

Federal İş Ajansı tarafından açıklanan işsizlik rakamlarını değerlendiren Federal Ekonomi Bakanı Michael Glos işsizlik probleminin temelli bir çözümü açısından ümitlenmek için henüz erken olduğunu, ancak gelişmelerin memnuniyet verici ve doğru yolda ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Glos, işsizlik rakamlarının sadece bir alanda değil, hemen hemen bütün sektörlerde gerilemeye başladığının sinyallerini aldıklarını belirterek, "En zor sektörlerden olan inşaat alanında bile, işsizlik rakamlarının gerilediğini duymaya başladık. Bu gelişmeler, alınan tedbirlerin etkisini göstermeye başladığını göstermektedir. Hükümet olarak bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

İşsizlik rakamları, Alman ekonomisinin en hassas olduğu noktalar arasında yer alıyor. Gerhard Schröder başkanlığındaki Kırmızı - Yeşil koalisyon hükümeti döneminde alınan tedbirlerin etkisinin alınmaya başlandığını belirten uzmanlar, Merkel hükümetinin aldığı ek tedbirlerin karşılığının alınması için ek bir sürece ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious