Alman medyası: Darbe ve kaos planları ortaya çıktı

Alman medyası: Darbe ve kaos planları ortaya çıktı.13036
  • Giriş : 04.07.2008 / 22:44:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 22:21:36

Alman medyası, Türkiye'de "Ergenekon soruşturması" kapsamında yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Handelsblatt gazetesi, son yapılan baskınlarla birlikte darbe ve kaos planlarının da ortaya çıktığını yazdı. "Darbe planları Türklerin sinirlerini gerdi" başlığıyla verdiği haberde gazete, yeraltı teşkilatı Ergenekon'un dört aşamalı darbe ve kaos planının ortaya çıkarıldığını kaydetti. Alman gazete, 7 Temmuz'da uygulamaya konulması hesaplanan kaos planlarının detaylarını ilişkin bilgiler verdi.

Haftalık Der Spiegel dergisi gelişmeleri "Türkiye'de gözaltı dalgası" başlığıyla duyurdu. "Türk medyası Erdoğan'a karşı darbe planlarını yazıyor" diyen dergi, "AK Parti aleyhine açılan kapatma davası karar aşamasına geldi ve Türkiye'de yeni darbe gürültüleri alevlendi. Pekçok gazete hükümeti yıkmaya yönelik darbe planlarından bahsetti. Son yapılan gözaltılar bunları boşa çıkarmış" ifadelerine yer verdi. Darbe planlarının ilk olarak Erdoğan hükümetinin Kıbrıs konusunda yaptığı açılım esnasında dört yıl önce başladığını aktaran gazete, bunu adada statükoyu korumaya çalışan askeri çevrelerin yaptığını ancak Erdoğan'ın adada uyguladığı politikanın Türkiye lehine başarıyla sonuçlandığını belirtti.

Frankfurter Rundschau gazetesi ise, "Türkiye'de darbe engellendi" başlığını kullandı. "Türk medyasının büyük bölümü, Türkiye'de detaylı bir darbe palanı hazırlığının ortaya çıkarıldığını ve hükümet karşıtlarının önde gelenlerinin yakalanmasıyla bu planların ortaya çıktığını yazıyor" ifadelerine yer verdi.

Bir başka haftalık dergi Focus ise, son gelişmeleri "Erdoğan'a tehditler" başlığıyla duyurdu. Alman dergi, "Ancak Erdoğan sonuna kadar gitmekte kararlı olduğunu söyledi" ifadesine yer verdi. Dergi, önceki yıllarda yaşanan pekçok suç vakasının ise, son yapılan gözaltılarla birlikte ortaya çıktığı bilgisini de aktardı.

Haftalık Die Zeit gazetesi ise, "AKP-Kapatma davası: Türkiye'de güç mücadelesi kızıştı" başlığıyla aktardı. Muhalefet çevrelerinin gözaltı vakalarına büyük tepki gösterdiğini belirten gazete, bununla birlikte AK Parti'ye açılan kapatma davasının neticesinin ne olacağının hala belirsizliğini koruduğunu vurguladı.

"Meşru, gayrimeşru, AKP" başlığını kullanan Berlin merkezli Tagesspiegel'de "Kendi kendilerini milletin kurtarıcıları olarak ilân edenler, hükümet ve seçmenlerden devleti korumaya çalışıyor" ifadeleriyle başlayan yorum ise, şu noktalara temas etti: "Kemalistler, durumun vahim olduğundan eminler. AK Parti'nin somut şeriat planları mevcut değil. Ama Ordu ve yargı içindeki Erdoğan karşıtları için bunun hiçbir önemi yok. Onlar, 'kutsal iktidar salonlarında' Anadolu'dan gelen 'sonradan görmeleri' istemiyorlar." AK Parti'nin yasaklanabileceğini söyleyen gazete şöyle devam etti: "Ama uzun vadede mağlup edemezler. Kamuoyu araştırmaları, Erdoğan'ın partisinin başka bir elbise giymiş olsa bile çoğunluğu sağlayarak - hatta belki oylarını daha da artırarak meclise geri döneceğini gösteriyor. O zaman seçmenler - Kemalistlerin bakış açısına göre- 'doğru' olan partiyi seçene kadar Türkiye'de sürekli yeni kapatma davaları mı açılacak acaba?"

Avusturya'nın Orf televizyonu da Başbakan Erdoğan'ın "tehdit aldığını" duyurdu. İnternet sitesindeki haberinde Orf, "Erdoğan, Ergenekon örgütüne karşı yürütülen soruşturma nedeniyle tehdit aldığını açıkladı. Ancak, Erdoğan sonuna kadar gitmekte kararlı görünüyor" yorumuna yer verildi. Avusturya televizyonu, baskınlarla birlikte darbe ve kaos planlarının da ortaya çıktığını kaydetti. Ergenekon ile bazı suikastların bağlantılarının tespit edildiğini belirten Orf, "Erdoğan'a yönelik pek çok suikast olduğu ortaya çıktı. Bu suikastların en az üçü de aşırı sol örgüt DHKP-C tarafından yapılmaya çalışılmış" ifadelerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious