Alman polisi Türk gencini öldürdü

Alman polisi Türk gencini öldürdü .7028
  • Giriş : 01.08.2007 / 10:18:00

Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Eichstätt şehrinde bir Türk polis kurşunuyla öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre Murat Özdal (37), Rumen uyruklu eski kız arkadaşının kaldığı Savaş adlı bir Türk'e ait eve gitti. Özdal, burada eski kız arkadaşı ile Türk sevgilisini bıçakla tehdit ederken, Savaş pencereden kaçtıktan sonra polise ihbarda bulundu. Polis sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre olay yerine gelen emniyet güçleri, Murat Özdal'ın bıçaklı mukavemetiyle karşılaştı. Bıçaklı saldırıdan kurtulmak için silahını ateşleyen polislerden birisinin kurşunu Özdal'ın göğüs bölgesine isabet etti. Tek kurşunla yere yığılan Özdal olay yerinde can verdi.

Emniyet yetkilileri 'olay nefsi müdafaa', yakınları ise 'bu resmen cinayet' diyor. Murat Özdal'ın polis tarafından vurularak öldürülmesi Bavyera'da büyük tepki uyandırdı. Özdal'ı tanıyan Nürnberg yakınlarındaki Treuchlingen kasabasında ikamet eden Türk vatandaşları, Özdal'ın Eichstätt polisi tarafından tek kurşunla göğsünden vurularak öldürülmesi karşısında yasa boğuldu. Annesi Türkiye'de yaşayan Murat Özdal'ın ağabeyinin yanında ikamet ettiği öğrenildi.

Murat Özdal'ın ağabeyi olan kahvehane işletmecisi Şeref Özdal, "Bu olay, bir ihmal veya nefsi müdafaa değil cinayettir" iddiasında bulundu. Murat'ın gelecek için büyük hayaller kurduğunu bildiren gözü yaşlı ağabey, "Murat Alman vatandaşlığına geçmeye hazırlanıyordu" dedi. Olayı öğrendiğinde şok olduğunu vurgulayan Özdal, "Murat sabah erken saatlerde Eichstätt'teki eve gitmiş. Eski kız arkadaşı Laura'yı burada görünce çılgına dönmüş, polis gelince de bıçak çekmiş.

Polis de silahını ateşleyerek Murat'ı vurmuş. Acımız büyük" diye konuştu. Polisin elindeki diğer imkanları kullanmayıp Murat'ı vurmasına bir anlam veremeyen Özdal, "Bugün teröristlerle bile pazarlık yapılırken Murat'a bu fırsat niye tanınmamış"diye konuştu. Öldürülen Murat'ın kardeşi Hakan Özdal ise, "Biz müslüman insanlar olduğumuz için ağabeyim kimseyi öldürmeye teşebbüs etmezdi, çünkü diğer tarafta çekeceği cezayı bilirdi. Bizde olayı soruşturacağız bunun için avukat tuttuk, elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Ağabeyimi vuran polis güya şok geçirmiş hastanede yatıyormuş. Kendi polislerini kurtarmak için bizce böyle bir hikaye uydurdular" dedi. Öte yandan Nürnberg başkonsolosu Mehmet Selim Kartal acılı aileyi ziyaret ederek taziyelerde bulundu. Başkonsolos Kartal olayın takipçisi olacaklarını ve soruşturacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious