Alman polisi yangında kundaklama delili bulamadı

Alman polisi yangında kundaklama delili bulamadı.18367
  • Giriş : 22.02.2008 / 08:34:00

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde Türk'ün ölümüne sebep olan yangınla ilgili soruşturmada son aşamaya gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde 5'i çocuk 9 Türk'ün ölümüne sebep olan yangınla ilgili soruşturmada son aşamaya gelindi.

Ankara'ya ulaşan ilk bilgilere göre Alman polisi şahitlerin ifadelerine rağmen olayın kundaklama olduğuna inanmıyor. Kundakçıyı gördüğünü söyleyen Bedriye ve Aylin Kaplan kardeşlerin verdiği ifade ve eşkâli ise yönlendirme amaçlı buluyor. Alman emniyetinin olayın üzerinden iki hafta geçmesine karşın kundaklamaya dair herhangi bir bilgi ve delil bulamaması, çocukların ifadelerinin yönlendirme olduğunu düşünmesi, Ankara'nın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, '5 tane şahidin ifa-desine rağmen Alman polisinin yangının kundaklamadan kaynaklandığına inanmamasının' anlaşılamadığını belirtiyor. Olayı incelemek için Türkiye'den gönderilen 4 kişilik ekip hafta başında Ankara'ya dönecek. Uzman polislerden oluşan ekibin olayla ilgili hazırlayacağı rapor Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulacak.


Türkiye, Ludwigshafen kenti Danzigerplatz Caddesi'ndeki 32 numaralı binada 4 Şubat'ta yaşanan yangından sonra üst düzey polis şeflerinden oluşan 4 kişilik yangın timini Almanya'ya gönderdi. Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkan Yardımcısı Selçuk Kızılay, Asayiş Dairesi Başkan Yardımcısı Mehmet Tüzel, Terörle Mücadele ve Harekât Dairesi'nde görevli Emniyet Amiri Abdulkadir Akseki ile Dış İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan Başkomiser Ali Duman, yaklaşık iki haftadır Alman polisiyle birlikte inceleme yaptı. Uzman ekibin Ankara'ya gönderdiği bilgilere göre; Alman polisi şu ana kadar kundaklamaya ilişkin herhangi bir delil elde edemedi. Türk heyeti, yangını çıkaran kişileri gördüklerini söyleyen Bedriye ve Aylin Kaplan kardeşlerin yönlendirmeyle bu açıklamaları yaptığına inanıyor. Önümüzdeki hafta Ankara'ya dönmesi beklenen ekibin hazırlayacağı rapor, İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından Başbakan Erdoğan'a sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious