Alman polisleri ek iş yapıyor

Alman polisleri ek iş yapıyor.12959
  • Giriş : 16.04.2008 / 17:05:00

Almanya'da son yıllarda düşen maaşlar polisleri ek iş yapmaya itiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da son yıllarda düşen maaşlar polisleri ek iş yapmaya itiyor. Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Alman Polis Sendikası (GdP) Başkanı Konrad Freiberg, ek iş yapmak için izin başvurusunda bulunan polis memurlarının sayısının arttığını söyledi.

Freiberg'e göre bunda son yıllarda polis memurlarının satın alım gücünün gerilemesi önemli rol oynuyor. Freiberg, Almanya'da 2000 yılından bu yana polislerin satın alım gücü yüzde 10 ile 20 arasında gerilediğini söyledi.

Polislerin maaşlarını eyaletler verdiği için bu noktada eyaletten eyalete polislerin gelirleri durumunda farklılık görülüyor. Münih'te 6 bin polisten bininin izinli olarak ek işte çalıştığı belirtiliyor. İzinsiz olarak yedek bir iş yapan polislerin sayısının da bini bulduğu tahmin ediliyor. Münih'te bazı polislerin ticari taksi kullandığı bile ifade ediliyor. Bu rakamlara göre Münih'te nerede ise her üç polis memurundan birinin yan işte çalıştığı anlaşılıyor.

Köln şehrinde 4 bin 800 polis memurundan 450'si izinli olarak ek bir işte çalışırken Hamburg'da 9 bin 221 polisten bin 12 polis memuru, Berlin'de de 21 bin 950 polisten 990'ının ek bir işte çalıştığı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious