Alman rehineler sonunda serbest!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Irak'ta, Ocak ayında kaçırılan René Bräunlich ve Thomas Nitzschke adlı iki Alman rehine yaklaşık gün sonra bugün serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık durumlarının iyi olduğu açıklanan Leipzigli Almanlar 24 Ocak'ta Bağdat'ın kuzeyindeki Beyci'de ki işyerlerinin yakınında kaçırılmıştı. Almanları kaçıranlar, şimdiye kadar 4 video kaset yayınlamış ve çeşitli taleplerde bulunmuşlardı. Nisan ayında yayınlanan bir video kasette kendilerini Ensar El Tevhid ve Sünnet olarak tanıtan bir grup, Irak'taki koalisyon güçlerinin elinde bulunan tüm tutukluların bırakılmasını istemiş, aksi halde rehineleri öldüreceklerini söylemişti.

Devlet Bakanı Gernot Erler konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, mühendis Almanların kurtarılması için Ocak ayında Alman Dışişleri tarafından kurulan kriz masasının işinin kolay olmadığını, kaçırılan Almanlarla irtibatın haftalarca koptuğu anların yaşandığını söyledi. Kaçırılan Bräunlich ve Nitzschke'nin Irak dönüşü mutlu olduğu gözlendi. Mühendis iki Alman, kurtarılmalarında emeği geçen Dışişleri çalışanlarına şükranlarını iletti. Yaşadıkları olayların kendileri için doğal bir durum olmadığını söyleyen Almanlar, hayatta oldukları için mutlu olduklarını söyleyerek, en çok bu zor anlarında güçlü olup onlara destek veren ailelerine teşekkür etti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious