Alman saldırgan herşey planlamış!

Alman saldırgan herşey planlamış!.12035
  • Giriş : 12.03.2009 / 15:27:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:19:15

16 kişiyi öldüren saldırgan, eylemi gerçekleştireceğini internette bir arkadaşına anlatmış!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Almanya'da Stuttgart kenti yakınlarındaki Winnenden'de bulunan Albertville Lisesi'ne dün bir silahlı saldırı düzenleyerek 16 kişiyi öldüren Tim Kretschmer'in, eylemi gerçekleştireceğini internette bir arkadaşına anlattığı ortaya çıktı.

Bugün konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Alman polisi, 17 yaşındaki Tim Kretschmer'in, babasının üye olduğu atış poligonuna giderek burada atış talimi yaptığının tespit edildiğini bildirdi. Buna göre Kretschmer, özellikle ateşli silahlarla birçok kez atış yaptı. Polis, Kretschmer'in salıyı çarşambaya bağlayan gece bir gençle internet üzerinden görüşmeler yaptığını ve bu gencin kendisine bir takım bilgiler verdiğinin belirlendiğini duyurdu.

Kretschmer'in bir arkadaşıyla internet ortamında yaptığı konuşmada da, "Hep aynı şeyi yaşıyorum. Kimse beni ciddiye almıyor. Silahım var şu anda. Yarın sabah okuluma gideceğim ve ordakilere bunun hesabını soracağım. Yarın sabah benden haber alacaksınız. Benden ayrıntılı bilgiyi yarın alacaksınız" dediği saptandı. Alman polisi, Kretschmer'in daha önce psikolojik tedavi gördüğünü de öğrendiklerini anlattı. Almanya'yı kana bulayan 18 yaşındaki saldırganın 112 el ateş ettiği belirlendi. Saldırgan öldürüldüğünde üzerinden 130 civarında mermi çıktı.

KATİLİN SON ANLARINI BİR TÜRK GÖRÜNTÜLEDİ

Saldırganın son anlarının bir Türk tarafından cep telefonuyla saniye saniye görüntülendiği ortaya çıktı. Görüntülerde saldırgan bir otoparkta görülüyor. Önce ne yapacağını bilmeden şaşkın bir şekilde yürüyor, daha sonra yere çömeliyor ve birkaç saniye sonra silah sesleri geliyor. Yere yığılan saldırgan arkasında kendisinin dışında hayatını kaybeden 16 kişi daha bırakıyor. Öte yandan görüntülerde Türkçe konuşan kişilerin "kendini vurdu" şeklindeki sözleri de dikkat çekiyor. İşte o anlar...

IFrame

"HERKES BANA GÜLÜYOR; KİMSE BENİ CİDDİYE ALMIYOR"

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart'ın güneydoğusundaki Winnenden kasabasındaki bir okuldaki 17 kişinin hayatına mâl olan silahlı saldırı sonrası basın toplantısı düzenlendi.

Baden-Württemberg'in İçişleri Bakanı Heribert Rech olayla ilgili elde edilen yani bilgilerle basınla paylaşarak, "Tim Kretschmer'in babası bir atıcı derneğine üyeliği tespit edildi. Babasına ait ruhsatlı 14 silah varmış, daha önce 2 tane silahı satmış. Silahlar evde 2 ayrı kasada saklı tutuluyormuş. Bu kasalar 8 rakamlı şifreyle kilitlenmiş. Bir silah da yatak odasında saklıymış. 10 uzun menzilli av tüfeği, 2 tabanca, yaklaşık 4 bin 600 mermi mevcutmuş. Saldırgan bu şifreyi çözmüş ve silahlara ulaşmış." dedi. Rech, saldırgan Kretschmer'in babasının atıcılık derneğine çok gittiğini de belirlediklerini kaydetti.

İçişleri Bakanı Rech, saldırganın, saatlerince öncesinde arkadaşı ile konuşarak olayı ima ettiğini de belirtti. Rech, saldırgan Kretschmer'in gece saatlerinde arkadaşına, "Yeter artık. Bu hayattan yoruldum. Herkes bana gülüyor; kimse benim potansiyelimin farkında değil. Ciddiyim; silahlarım var. Yarın okula gidip onları haşlayacağım. Yarın benim ismimi duyacaksın. Winnenden ismini unutmayın." dediğini aktardı. Saldırgan Kretschmer'in arkadaşının ise bu ifadeleri ciddiye almadığı kaydedildi.

***

Eyalet polis şefi Edwin Hetger, farklı platformlarda dile getirilen tehditlerin bundan sonra daha fazla dikkate alınacağını söyledi. Olayı haber alır almaz hızlı bir şekilde müdahale edildiğini söyleyen Hetger, 'Hızlı müdahalemiz, ölü sayısının artmasını engelledi, Saldırganın üzerinden çıkan çok sayıda mermiye bakılırsa diğer okullara da saldırma planı yaptığını düşünüyoruz' şeklinde konuştu.

Eyalet Savcısı Siedfried Mahler da, saldırganın içine kapanık bir kişiliği olmasına rağmen akranları ile yakın arkadaşlık ilişkisi olduğunu söyledi. Saldırganın birkaç yıldır özellikle kol kaslarını güçlendirmek için spor yaptığını söyleyen Mahler 'Babasının eşliğinde silah kulübüne gittiği bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Saldırganın şiddet oyunlarına düşkün olduğu belirten savcı Mahler, 'Ancak bu yaştaki pek çok çocuk bu tür oyunları oynuyor' dedi. Savcı Mahler, saldırganın alışveriş merkezinde kıstırıldığında zaten yaralı olduğunu ancak kendisini vurduğunu, öldüğünde üzerinde yapılan aramada kullanılmaya hazır 130'dan fazla mermi bulunduğunu belirtti.

Alman gazeteleri, ailenin evinde yapılan aramada 4 bin 600 adet mermi bulunduğunu yazdı. Öte yandan saldırganın hiç bir sabıka kaydı olmadığı da yetkililer tarafından açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*