Alman siyasetçiler parti kapatmayı tartışıyor

Alman siyasetçiler parti kapatmayı tartışıyor.17279
  • Giriş : 17.04.2008 / 21:48:00

Türkiye, AK Parti'nin kapatma davasını konuşurken Almanya'da da benzer bir tartışma yaşanıyor. Kapatılması gündemde olan partinin ismi ise aşırı sağcı Milliyetçi Demokrat Parti (NPD).

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irkçılık ile suçlanan NPD'yi kapatmak için süreç daha önce de başlatılmıştı. Ancak çalışmalar 2003'te Anayasa Mahkemesi'nden geri dönmüştü.

NPD'nin kapatılmasına ilişkin tartışmalar son zamanlarda meydana gelen yabancı düşmanı eylemler sonrasında yeniden alevlendi.

Girişimin başarıyla sonuçlanması noktasında Sosyal Demokrat ve Hristiyan Demokratlari ise farklı düşünüyor.

Sosyal Demokratlar "kapatma davası açılmalı" derken, Hristiyon Demokratlar ise davanın sonuçsuz kalacağı görüşünde.

CNN TÜRK'e konuşan NPD Genel Başkanı Udo Voigt, parti kapatmanın demokrasiye aykırı olduğunu belirterek, bunların konuşulmasının bile sarsıcı olduğunu kaydetti.

Voigt, "Demokrasinin temel ilkesi partilerin farklı görüşleri kendi aralarında tartışmasıdır. Kapatma istenmesi bu argümanı ortadan kaldırıyor" dedi.

Ülkede son dönemlerde artan yangınların radikal sağcılar tarafından çıkarıldığı yönündeki iddialara da tepki gösteren Voigt, "Bunlar çok saçma bir iddia. Sağcılarla bu olayların bir ilgisi yok. Sürekli şiddetten uzak olduğumuzu söylüyoruz. Politik alanda devlete yönelik şiddetten yanayız insanlara değil. Türkler zaten kurban konumundalar. Çünkü burada olmalarının suçlusu kendileri değil başarısız Alman politikacılar" diye konuştu.
Partiler kapatma konusunda anlaşamıyor

Tartışmalar üç günlük zirve icin bir araya gelen 16 eyaletin içişleri bakanlarının da gündemine geldi. Zirvede, bakanlar NPD'nin kapatılması icin izlenecek yol da tartışılacak.

Almanya'nın Brandenburg eyaletinin BadSaarow kentinde İçişleri Bakanları Konferansı'nda bir araya gelen eyalet içişleri bakanları, aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokrat Partisi'nin (NPD) kapatılması konusunda anlaşamıyor.

Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) tarafından yönetilen eyaletlerin içişleri bakanları, NPD'nın kapatılması yerine, devlet tarafından bu partiye sağlanan para yardımının kesilmesini isterken, Sosyal Demokrat Partili (SPD) bakanlar, NPD'nin kapatılmasını istiyor.

Aşağı Saksonya eyaletinin CDU'lu İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, NPD'ye parasal yardımın kesilmesi için yasal değişiklik yapılıp yapılamayacağını inceletirken, Bavyera eyaletinin CSU'lu İçişleri Bakanı Joachim Hermann, devletin, bir yandan NPD'nin Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izlenmesi için para harcamasını, diğer yandan da NPD'yi parayla desteklemesini eleştirdi.

İçişleri Bakanları Konferansı'nın başkanlığını yürüten Brandenburg eyaletinin CDU'lu İçişleri Bakanı Jörg Schönbohm, paranın kesilmesi fikrini iyi bulduğunu, ancak buna çok az şans tanıdığını söyledi.

Tek CDU'lu bakan olarak NPD'nin kapatılmasını isteyen Mecklenburg-Vorpommern eyaleti İçişleri Bakanı Lorenz Caffier ise, NPD'nin sorun olmadığı eyaletlerdeki algılamaların, sorun teşkil eden eyaletlerde olduğundan farklı olduğunu belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble ise, NPD'nin kapatılması konusunun bu partinin yararına olabileceğinden, kamuoyunda tartışılmasının sona erdirilmesini istedi.

SPD Alman Meclis Grubu Başkanı olan eski Savunma Bakanı Peter Struck, özel televizyon kanalı N24'e yaptığı açıklamada, NPD'nin kapatılması için dava açılmasını gerekli gördüğünü söyledi.

Saksonya-Anhalt eyaleti İçişleri Bakanı Holger Hövelmann, NPD'nin kapatılması amacıyla dava açılması için yeterli delilin toplandığını belirtti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious