Alman subaylar İslam hakkında bilgi aldı

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Federal Almanya Ordusu'na bağlı Dil Enstitüsü'nde görevli Yarbay Scherer ve Yarbay Köhler başkanlığında 25 kişilik subay grubu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi'ni ziyaret ederek İslam dini hakkındaki bilgi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DİTİB'in sadece din hizmetleri yanında, sosyal ve toplumsal konularda da uyumu destekleyen, faaliyet ve hizmetlerdiğini vurgulayan DİTİB Genel Başkanı Rıdvan Çakır "Alman yasalarına göre kurulan DİTİB'in, Almanya geneli 875 derneği vardır. Bunlardan 765 camii derneği, diğerleri ise sosyal, kültürel ve sportif derneklerdir. Genel Merkezi'mizde ve diğer derneklerimizde Almanca dil kursları, din dersleri, ev ödevlerine yardım kursları, bilgisayar ve kültürel kurslar gibi kurslarla hizmet vermektedir. DİTİB bünyesinde çeşitli birimlerin olduğunu sosyal ve dini konularda danışmanlık hizmetleri sunduklarını ifade eden Çakır, biz DİTİB olarak uyuma katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz dedi. Kiliselerle, resmi kurum, kuruluşlarla ve sivil toplum örgütleriyle ortak diyalog faaliyetleri yapıyoruz. Camilerimiz herkese açıktır. Cenaze defin hizmetlerinden Futbol takımlarına kadar bir çok alanda ulaşabildiğimiz bütün insanlara hizmet veriyoruz." dedi.

Federal Dil Enstitüsü hakkında bilgi veren Yarbay Köhler'de: "Buraya gelen arkadaşlar 3 farklı bölgede görev yapan subaylardır. Uyumda lisan bilmenin çok önemli. Uyum için Almanca çok önemli. Almanca bilmek uyumun sağlanmasında gerekli olan bilgi ve becerinin temel taşıdır. Lisan yanında uyumu istemek çok önemlidir." dedi.

Programın devamında İslam ve Müslümanlık hakkında sinevizyon ile bilgi sunan Dinler Arası Diyalog birimi koordinatörü Rafet Öztürk; başörtüsü ve İslami hakkında gelen sorulara cevaplandırdı. Daha sonra subaylar camiye geçerek camii, müştemilatı ve ibadetler konusunda bilgiler verilmesinin ardından DİTİB birimleri gezilerek çalışmalar hakkında kısa bilgiler sunuldu.

Ziyaret programına DİTİB Genel Başkanı Rıdvan Çakır, Genel Sekreteri Mehmet Yıldırım ve Federal Dil Enstitüsü görevli gurubu katıldı. Ziyarette gelen misafirlere yemek ikram edildi. Yarbay Köhler Genel Başkan Rıdvan Çakır'a, üzerinde köprü olan Federal Dil Enstitüsü'nün plaketini takdim etti ve DİTİB'i yakından tanımış olmalarından büyük memnuniyet duyduklarını, birimlerin yapmış oldukları çalışmalarından dolayı Genel Başkan Çakır'a teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious