Alman tatilcilerin favorisi Türk otelleri

  • Giriş : 25.04.2006 / 00:00:00

2006 yılına kötü bir başlangıç yapan turizm sektörüne Alman tatilciler moral verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Holidaycheck adlı internet sitesinde tatil yaptıkları otellere puan veren Alman tatilciler, 2005 yılının en favori 99 oteli arasında Türkiye'den 31 tesise yer verdi. Dünyanın en iyi 99 otelinin arasında 5 yıldızlı lüks tesislerin yanısıra aile işletmesi şeklinde faaliyet gösteren butik oteller de yer alıyor.

Alman tatilcilerin oylarıyla seçilen 99 otel arasında 31 otelle ilk sırada yer alan Türkiye'yi, 24 tesisle İspanya izledi. Sıralamada Yunanistan üçüncü, Mısır ise dördüncü oldu. 15 ülkeden 60 bin otel arasında yapılan seçimde belirlenen en iyi otellere ödülleri Antalya Beldibi Sungate Port Royal Otel'de düzenlenen 2. Avrupa Türk Turizm Zirvesi'nin galasında verildi. Seçilen Türkiye'deki turistik tesislerin ağırlıklı olarak Alanya, Side ve Belek bölgesinde yoğunlaştığı dikkat çekti.

Törene, Holidaycheck sitesinin kurucusu Markus Schoott ile ortağı Dr. Axel Jockwer de katıldı. Markus Schoott, tatilcilerin gittikleri oteldeki memnuniyet derecesini ölçen internet sitesini 1999 yılında kurduğunu söyledi. Schoott, "1999 yılında Karayipler'deki bir otelde tatil yapmaya karar vermiştim. Ancak kalacağım otelde daha önce tatil yapan insanların bu otelden mennun kalıp kalmadıklarını öğrenmek istiyordum. Fakat bu konuda bilgi alabileceğim birisi yoktu. Bunun üzerine, benim gibi kalacakları otel hakkında bilgi edinmek isteyen insanlara hizmet edebilmek için bir internet sitesi kurmaya karar verdim. Sitede tatilciler gittikleri otelle ilgili memnuniyet derecelerine göre sitemizde puan veriyorlar. Bu siteye giren tatilciler de verilen puanlara göre; tatil otel tercihlerini yapıyorlar" diye konuştu.

Puanlamayı otellerin durumuna, servis kalitesine, yiyecek ve içeceğine ve odalarına göre yaptıklarını bildiren Schoott, "Memnuniyet derecesine göre bu kategorilerin karşısına güneş işareti tıklanıyor. En büyük puan 6 güneş. Bu puanlamada iyi derece alan oteller arasında aldıkları oylamaya göre, yılın en iyi 99 otelini seçiyoruz. " dedi.

Justiniano Otelleri Genel Müdürü ve Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Müstecaplıoğlu ise, 99 otel arasında en fazla Türk otellerinin yer almasının Türkiye'nin imajı açısından da büyük öneminin olduğunu bildirdi.

Müstecaplıoğlu, "82 milyon nüfuslu Almanya'da 62 milyon kişi her yıl seyahat satın alıyor. Bunların 23 milyonu uçakla yurtdışına seyahat şeklinde gerçekleşiyor. Bu 23 milyon seyahatın 9 milyonu İspanya'ya yapılıyor. 4 milyon 200 bin kadarı Türkiye'ye 2.5 milyon kadarı da Yunanistan'a yapılıyor. Kalan seyahatler de diğer ülkelere yapılıyor. Dünyanın en iyi 99 oteli arasında Türkiye'deki otellerin İspanya'daki otellerden çok daha fazla olması ise bizim açımızdan çok iyi bir sonuç. Türkiye'nin iki katı kadar Alman'ı ağırlayan İspanya'dan daha fazla otel en iyi seçildi. Bundan Türkiye'deki otellerin fiyat-kalite dengesini çok iyi kurduğu anlaşılıyor. Gelen tatilci ödediği paranın karşılığını alabiliyorsa, otelden memnun ayrılıyor. Demek ki Türkiye bu konuda çok başarılı." şeklinde konuştu.


EN İYİ 31 OTEL


Dünyanın en iyi otelleri sıralamasında yer alan Türkiye'deki 31 otelin isimleri ise şöyle: Alaiye Resort, Alara Park, Amara Beach, Barbaross Pasha's Beach Club, Blue Waters Resort, Club Asteria Belek, Club Gypsophisia, Clup Otel Titan Garden, Club Voyage Sorgun Select, Cornalia De Lüxe Resort, Delphin Dü Lüxe Resort, Garden's Beach, Hotel Hane, İber Otero Star Club Alanya, İberotel Sarıgerme Park, Justiniano Beach, Belek Kaya Otel, Kemer Resort Otel, Belek Mega Saray, Hotel Monachus, Novum Garden Side, Hotel Paloma Side Beach, Hotel Papilion Muna, Hotel Paradise Side Beach, Hotel Pashas Pirinces Kemer, Hotel Royal Atlantis, Hotel Royal Wings Lara, Hotel Saray Regency Side, Hotel Side Beach ve Hotel Venüs Side.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious