Alman turist, imam tarafından defnedildi

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde hayatını kaybeden Alman turist vasiyeti üzerine imam tarafından toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kocası ve kızına, "Öldüğümde beni papaz değil hoca toprağa versin." diyerek vasiyet bırakan 82 yaşındaki Gertrud Meier, son yolculuğuna Kur'an ve dualarla uğurlandı.

Almanya'da yaşayan Gertrud - Egon Meier çifti 8 yıl önce Alanya'nın Mahmutlar beldesinde yaşayan kızı ve damadının yanına yerleşti. Uzun zamandır kızı ve damadı ile yaşayan Alman kadın önceki gün yaşamını yitirdi. Bir süre önce ailesine, "Ben öldüğümde papaz yerine imamla Alanya'da toprağa verilmek istiyorum" vasiyeti bırakan Alman turistin bu isteği gerçekleştirildi. Alanya'ya bağlı Mahmutlar beldesindeki yabancılar mezarlığında toprağa verilen Alman kadının cenaze töreninde eşi Egon, kızı Crista Witsch ve Türk dostları da bulundu.

Toprağa verilen Alman kadın için yanında Kur'an-ı Kerim ve İncil getiren Mahmutlar Belediyesi görevlisi cami imamı Osman Kömür, İslam dininin hoşgörü dini olduğuna dikkat çekti. İslam'ın bütün insanlığa bakış açısının kardeşliğe dayandığını anlatan Kömür, "Bütün insanlık Hz. Adem ile Hz. Havva çocuklarından üremiştir. Bu nedenle İslam dini bütün insanlığı yaratılış itibariyle kardeş bilir. Hepimiz Adem ile Havva'nın çocuklarıyız. Yaratılan bir kardeşimizin ahiret yolculuğunda son görev için buradayız. Kardeşimizin son yolculuğunda istediğini yerine getirmek için geldim. Dinler arası diyalogun insanlık alemine aktarılması için bu durum çok iyi bir fırsat." dedi.

Kömür'ün yaptığı duanın ardından Alman kadının kabri üzerine çiçekler konuldu. Ellerini açan Gertrud Meier'in yakın dostları imam ile Türkçe duaya ortak oldu. Kömür Alman kadın için şöyle dua etti: "Allahım Gertrud'a kendi inançları doğrultusunda muamele et. Geride bıraktığı yakınlarına sabır eyle."

Duaların ardından Gertrud Meier'in 60 yılık hayat arkadaşı Egon gözyaşlarını tutamadı. İmam Kömür ise Egon'u teselli etmeye çalıştı. Gertrud Meier'in Müslüman olmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious