Alman - Türk film festivali 28 Şubat'ta

Alman - Türk film festivali 28 Şubat'ta.10314
  • Giriş : 23.02.2008 / 23:58:00

13'üncü Alman-Türk Film Festivali 28 şubat - 9 mart tarihleri arasında Nürnberg kentinde düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 60 Türk ve Alman filmiyle belgeselin gösterileceği festivalde, Zülfü Livaneli'ye de festivalin onur ödülü verilecek.

Festivalin 5 bin euro değerindeki büyük ödülü için 5 Türk ve 4 Alman filmi yarışacak.

Yarışmaya Abdullah Oğuz'un "Mutluluk", Biket İlhan'ın "Mavi Gözlü Dev", Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta", Aydın Sayman'ın "Jan Jan" ve Tayfun Pirselimoğlu'nun "Rıza" filmi katılacak.

Yarışmaya katılacak Alman filmleri ise Özgür Yıldırım'dan "Chiko", Niels Laupert'ten "Sieben Tage Sonntag" (Yedi Gün Pazar), Volker Einrauch'tan "Der andere Junge" (Diğer Oğlan) ve bir Alman-Yunan ortak yapımı olan "Eduard".

Festival yöneticisi Ayten Akyıldız, Alman filmlerinin hepsinin, Almanya'da artan şiddet olaylarını çeşitli kültürlerin bakış açılarından ele aldığını söyledi.

Festival çerçevesinde düzenlenecek etkinlikler arasında işkence, Hıristiyanlık ile İslamiyet arasındaki ilişki ve uyum konularında yapılacak sempozyumlar da bulunuyor. İstanbullu sanatçı grubu "Hafriyat" da sergi açacak.

Berlin'de yaşayan Amerikalı caz şarkıcısı Jocelyn B. Smith de 1 martta vereceği konserle, festivale onur konuğu olarak davet edilen Livaneli'nin şarkılarını yorumlayacak.

Münih kentinden gelecek bir tiyatro grubu da 2 martta Neco Çelik'in uyum konusunu ele alan "Dışlanmış" adlı eserini sahneleyecek.

Festivale Almanya ve Türkiye'den yaklaşık 150 yönetmen ve oyuncunun katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious