Alman usulü sansür

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Almanya'da insan hakları konusunda teftişleri sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Avrupa İnsan Hakları Komiseri Hammberg'in ziyaretini medyaya ve kamuoyuna yansımaması ise çeşitli spekülasyonları beraberinde getirdi.

Alman basını, ülkeye ilk defa gelen ve Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere programında 6 bakan, eyalet başbakanları, eyalet içişleri bakanları, adalet senatörleri, belediye başkanları, federal anayasa mahkemesi başkanı, federal Yargıtay başkanı gibi 40'ın üzerinde federal ve eyalet düzeyindeki yetkiliyle görüşmesi bulunan İnsan Hakları Komiseri'nin ziyaretine ilişkin en ufak bir habere yer vermedi. Hammarberg'in 9 Ekim Pazartesi başlayan iki haftalık "resmi ziyareti" 20 Ekim Cuma günü Berlin'de düzenleyeceği basın toplantısıyla sona erecek. Almanya'ya ilk defa gelen komiser, incelemelerine ilişkin bu toplantıda bir açıklama yapacak. Kapsamlı raporunu ise 2007 yılının bahar aylarında kamuoyuna açıklayacak.

---Bazı yetkililerin ziyaretle ilgili yaklaşımları dikkat çekti---

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri'nin Berlin temaslarıyla ilgili görüştüğümüz Berlin senatosu yetkilileri Thomas Hammarberg'le yapılması planlanan görüşmelerin koalisyon çalışmaları nedeniyle ertelendiğini, bazı sözcüler ise İnsan Hakları Komiserini tanımadıklarını ifade etti. Bir kısmı da görüşmelerin bu hafta gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Alman İnsan Hakları Enstitüsü basın sözcüsü Bettina Hildebrand, Hammarberg'in resmi ziyaret programının Strasbourg'dan geldiğini kendilerinin bu konuda herhangi insiyatiflerinin olmadığını kaydetti. Sözcü Hildebrand, "Hammarberg'in temasları Alman basınına neden yansımıyor?"şeklindeki sorumuza ise, "Bu konuyu İnsan Hakları Komiseri'nin Strasbourg'daki ofisinden sormalısınız. Konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapamam." demekle yetindi. Hildebrand, sadece resmi basın bildirisini gönderebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious