Alman WSI uzmanları asgari ücret uygulaması istedi

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Alman Sendikalar Birliği'ne yakınlığıyla tanınan Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (WSI) uzmanları, Avrupa Birliği genelinde asgari ücret uygulamasına gidilmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

. WSI ekonomi uzmanlarından Claus Schäfer, "Birlik genelinde sosyal damping vakalarının önüne geçilebilmesi için, AB üyesi ülkelerin asgari ücret uygulamasına geçmesi ve böylece az gelirli kesimlerin kazançlarında istikrar sağlamaları gerekir" dedi. Schäfer'in Brüksel'deki basın toplantısında yaptığı açıklamalarına, ekonomi araştırmacıları ve üniversite çevreleri karşı çıkıyor.
Uzmanlar, kısa vadede Avrupa Birliği üyesi ülkelerde kademeli olarak asgari ücret uygulamasına gidilmesini teklif ediyor. İlk etapta, ülkelerin brüt maaşları ortalamasının yüzde 50'sini asgari ücret olarak belirlemesini isteyen uzmanlar, bunun kademeli olarak yükseltilebileceğini ifade ediyor. Almanya'da bu rakam, çalışanların eline ayda 1450 Euro ile 1500 Euro arasında brüt para geçmesi anlamına gelecek. Uzmanların teklifine göre, asgari ücretin uzun vadede, ülke brüt gelir ortalamasının yüzde 60'lık düzeyine çekilmesi isteniyor.

Halen Avrupa Birliği'ne üye 25 ülkeden 18'inde asgari ücret uygulaması bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, geri kalan yedi ülkedeki ücret uygulamasının ağırlıklı olarak sendika ile işverenler arasındaki toplu ücret görüşmeleri çerçevesinde tespit edilmeye çalışıldığını ifade etti. Asgari ücret uygulamasının bulunduğu ülkelerde çalışanlara ödenen asgari ücret, o ülkelerin brüt maaş ortalamasının yüzde 32,4'ü ile yüzde 50'si arasında değişiyor. Estonya'da asgari ücret oranı yüzde 32,4 iken bu rakam İrlanda'da yüzde 50'ye ulaşıyor. Özellikle İrlanda'nın bu uygulamadan kazançlı çıktığına dikkat çeken Alman uzmanlar, benzeri uygulamanın Almanya içinde de başlatılmasından yana tavır koyuyor.

Schäfer, asgari ücret uygulaması sebebiyle bu ülkelerde istihdam gerilemesi veya işyeri kaybı olmadığına dikkat çekti ve "Uygulamanın Almanya'da da başlatılması gerektiğine inanıyoruz. AB genelinde çalışanların kazançlarında istikrar sağlanması ve ülkeler arasında işgücü göçünün başlamasının önüne böylece geçilmesi mümkün olur" şeklinde konuşarak destek verdi.

Almanya'da halen sadece inşaat, çatı kaplama ile boya - badana alanlarında çalışanlar için asgari ücret uygulaması bulunuyor. Almanya, uygulamayla bu alanlara girmek isteyen Doğu Avrupa ülkelerinden gelen çalışanların istihdam piyasasına girebilmesinin önünü kesmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious