Alman yazarın itirafı

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Gençliğinde Adolf Hitler'in paramiliter güçlerinin savaş kolu Waffen SS'te yer aldığını itiraf eden Nobel ödüllü yazar Günter Grass'ın yeni kitabı satış patlaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yazarın hayat hikayesinin yer aldığı kitap, 1 Eylül'de satışa sunulacaktı. Ancak yazarın itirafı sonrası oluşan tartışmalar kitabın piyasa çıkışı öne çekildi.

Kitabı basan Steidl şirketinin sözcüsü, 150 bin basılı kitabın 130 binin kitapevlerine gönderildiğini ve 100 bin kitabın daha basılacağını söyledi.

Nobel Edebiyat Ödülü'nü 1999 yılında alan Grass, 15 yaşında Waffen SS'in denizaltı birliklerine katılmak için gönüllü olmuş ancak kabul edilmemiş. 17 yaşındayken, savaşın bitmesine yakın 10'uncu Zırhlı Birliği'ne kabul edilmiş ve savaşın sonuna kadar burada hizmet vermiş. Bu itiraf tepki çekerken bazıları Grass'ın Nobel ödülünün geri alınmasını istemişti. Alman yazar, "Teneke Trampet" adlı kitabı ile Nobel Edebiyat Ödülünü almıştı. Nazi döneminde yetişip sonrasında yazmaya devam eden kuşaktan olan Grass'ın yazdığı "Teneke Trampet" adlı romanın sinema uyarlaması 1979'da Oscar kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious